Svaki šesti par ima problema sa začećem: Fond proširio prava za vantjelesnu oplodnju

March 10, 2022, 12:02 pm

Republički fond za zdravstveno osiguranje proširio je prava za vantjelesnu oplodnju: i drugo dijete o trošku države, neograničeno zamrzavanje embriona, ali i liječenje neplodnosti kod muškaraca.

O tome koliko je moderna medicina uspješna u borbi protiv steriliteta govorili su prof. dr Aleksandar Milošević i Sandra Jovanović iz Udruženja „Šansa za roditeljstvo“.

Dugo se, kako su se oboje saglasili, mislilo da su žene glavni „krivci“ za nemanje potomstva.

– Veliki je broj mladih muškaraca koji nam se javljaju sa različitim problemima u vezi sa sterilitetom – kazala je Sandra Jovanović iz Udruženja „Šansa za roditeljstvo“. – Prije nego je RFZO proširio prava za vantjelesnu oplodnju (VTO), muškarci koji pate od azospermije nisu mogli da o trošku države i Fonda učestvuju u postupku vantjelesne oplodnje i liječenja neplodnosti. Sada je to, srećom, promjenjeno. Dobra je vijest i to što je za prvo dijete odobren neograničen broj pokušaja VTO, uz određene kriterijume, naravno, a to su starosna granica od 43 godine za žene, a moraju se ispuniti i drugi kriterijumi, od Komisije dobiti mišljenje.

Jovanovićeva je kazala da postupak vantjelesne oplodnje košta od 3.000 do 5.000 evra.

– Podaci pokazuju da svaki šesti par ima problema sa začećem i da postoji veliki broj idiopatskih steriliteta, odnosno onih kojima se ne zna uzrok. Pozivamo sve parove koje imaju problem sa začećem da pozovu besplatni nacionalni broj za vantjelesnu oplodnju 0800 333 030 i dobiju sve informacije o postupku ulaska u proces VTO – poručila je Sandra Jovanović na televiziji K1 ovog jutra, piše Blic.

Prema riječima prof. dr Aleksandra Miloševića, jednak je broj muškaraca i žena koji se suočavaju sa reproduktivnim izazovima.

– Azospermija je nepostojanje spermatozoida u ejakulatu. Najčešće zbog zapušenih kanala spermatozoidi ne dolaze u spoljnu sredinu. Što su spermatozoidi bolji i brži, kvalitetniji, to pre dolaze do jajne ćelije. Terapijom i lečenjem, čime se ja bavim već 30 godina, velika je šansa da VTO uspije – kazao je dr Milošević.

Analize izgledaju tako što se prvo u laboratorijskim uslovima uradi spermogram i ako se ne pronađu spermatozoidi ide sa dalje u dijagnostiku – traže se punkcijom, biopsijom… Potrebne su i hormonske analize i genetsko ispitivanje.

Ukazao je urolog Milošević i na to da se danas muškarci suočavaju sa većim problemima nego prije, na primjer, 20 godina.

– Razlog je u načinu života. Kada se dugo sedi za kompjuterom tada se manje luči testosteron, jer nema prirodne potrebe za akcijom. Zbog toga se stvara i manji broj spermatozoida. Znate, to su najosetljivije ćelije u telu, jer ako se muškarac napije, spermatozoidi se napiju više. I stres je veliki neprijatelj. Podaci u SAD pokazuju da od 17 do 20 odsto parova ima problem sa sterilitetom, jednako i muškarci i žene. Endokrinolog je obavezan član tima u lečenju ženskih problema sa začećem- zaključio je Milošević

srpskainfo

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *