Šume u Srpskoj pune gljiva, stručnjaci pozivaju na oprez

October 15, 2022, 6:56 am

Gljive u Srpskoj su ove sezone nikle više nego ikada, stručnjaci kažu da je zbog smjene kišnog i toplog vremena ove jeseni rod najveći u posljednjih 30 godina.

Međutim, upozoravaju i da pune korpe sa sobom nose i veliki rizik, samo jedna otrovnica dovoljna je da ubije čovjeka i zato je branje gljiva preporučljivo prepustiti iskusnim ili edukovanim beračima.

– Najviše je vrganja, i to više vrsta. Kvalitet samih gljiva je veoma dobar. Otkupna cijena vrganja je od 10 KM za prvu klasu, do jedne KM za treću. Naše gljive beru obučeni sakupljači, i kod nas nema greške sa otrovnicama, jer imamo kupce širom Evrope – rekli su u toj firmi.

Međutim, zbog odlične sezone, nema ko ne bere gljive za lične potrebe i prodaju na pijacama, od onih starijih i iskusnijih, do mladih, što je veoma opasno.

Na UKC RS u Banjaluci nedavno su bile smještene dvije osobe zbog trovanja gljivama.

– Na Klinici za infektivne bolesti bila su dva slučaja trovanja gljivama lakše kliničke forme. Radilo se o sredovječnom bračnom paru. Ukoliko pacijenti imaju bilo kakvu sumnju da su konzumirali gljive koje mogu biti otrovne moraju da se jave u Hitnu pomoć – naveli su u UKC RS.

Zbog cijene gljiva idu u branje

I dobojska bolnica “Sveti apostol Luka” skoro je zbrinula više pacijente sa tim simtomima. Majka i kćerka koje su konzumirale otrovne muhare imale su teže simptome.

– U posljednja tri mjeseca, u Službi za infektologiju, liječeno je sedam pacijenata zbog trovanja gljivama. Bolest je imala lakšu kliničku sliku kod njih petoro, a dva pacijenta su imala srednje tešku kliničku sliku – rekli su u Bolnici “Sveti apostol Luka”.

Cijena gljiva koja na pijacama iznosi od 15 do 20 KM, razlog je zbog kojeg se mnogi odlučuju na branje, kaže profesor biologije na PMF-u u Banjaluci Snježana Lolić.

– Ljudi u tome vide priliku za profit, a kod nas za razliku od zemalja regiona, gdje je potrebno da se polože određeni testovi, gljive može da bere svako. To kod nas nije zakonski regulisano i zato dolazi do grešaka, u najgorem slučaju i trovanja – objašnjava Lolićeva.

Pravilo kako razlikovati jestive gljive od otrovnih ne postoji.

– Svaka vrsta ima zasebne karakteristike. Nije preporučljivo ići u područja koje berači, pa i oni iskusni, ne poznaju. Ima dosta gljiva koje su slične. Kod nas se često miješaju jestive lisičarke i otrovne zavodnice, a opasne zelene pupavke nekada se zamene jestivim šampinjonima – kaže Lolićeva.

Simptomi i nakon 24 sata

Simptomi trovanja gljivama javljaju se pola sata nakon jela, ako se radi o slabijem trovanju. Znakovi trovanja nekada se javljaju od šest do osam sati nakon konzumacije, radi se o teškom trovanju, sa mogućnosti smrtnog ishoda. Simptomi se mogu javiti čak i 24 sata nakon konzumiranja, a najčešći su bolovi u stomaku, mučnina, povraćanje, proliv, groznica, suva usta…

Da U Srpskoj rastu i neobične vrste potvrđuju i slike iz šume iz sela kod Prnjavora, gdje su ove jeseni uočeni takozvani đavolji prsti, vrsta gljive koja je porijeklom iz Australije i sa Novog Zelanda, a koja se rijetko nalazi na ovim prostorima. Izgledom podsjeća na hobotnicu i ispušta neugodan miris. Ova vrsta gljive, na iznenađenje mnogih, nije otrovna, ali nije ni jestiva.

Vecernjenovosti.ba

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *