Zanimljivo istraživanje pokazalo je da oko 15 posto udanih žena barem jednom prevari svoga supruga, dok to učini oko 20 posto muškaraca svojim partnericama.
Uspješne žene s visokim primanjima spremnije su koketirati i upotrijebiti “ženske” čari kod muškaraca, a istraživači smatraju da je razlog tome više samopouzdanja, liberalniji pogledi i više prilika za prevaru nego kod žena odgojenih u tradicionalnom “duhu” i sa slabije plaćenim zanimanjima, pokazala je ova norveška studija.
“I kod žena i kod muškaraca moć djeluje kao afrodizijak, a pogrešna je pretpostavka da žene zbog preljuba osjećaju više krivnje, čak štoviše, one nakon preljuba imaju manje grižnje savjesti”, kazao je voditelj studije, profesor Joris Lammers sa Sveučilišta Tilburg.
Religioznost i moralna uvjerenja nisu ni izbliza toliko povezani sa spremnošću pojedinca da prevari svog stalnog partnera, kao što su to prilika, mogućnost i moć.
Osim toga, istraživanje je utvrdilo da su rane 30-ete godine najčešće životno doba u kojima žene varaju, a to objašnjavaju smanjenom plodnosti i fokusiranjem na seksualne aspekte odnosa, po kojima muškarce ne prosuđuju na principu “bi li bio dovoljno dobar otac mojoj djeci”.
Britanska kolumnistica Diana Appleyard naglašava kako u društvu još uvijek postoje različita mišljenja o muškoj i ženskoj prevari, i dok će se muškarca opravdati jačim spolnim nagonom, iskorištavanjem prilike, pa čak i do toga da ga je neka žena zavela, žene koje varaju proglašavaju se proračunatima i bezosjećajnima, kao i “razarateljicama” porodica.