Stativa odvela Brazil u četvrtfinale!

June 28, 2014, 9:25 pm

Fudbaleri Brazila eliminisali su Čile u osmini finala Mundijala posle izvođenja penala, nakon što je posle 120 minuta rezultat bio 1:1.

Tragičar meča bio je Gonsalo Hara, koji je u poslednjoj seriji penala pogodio stativu.

Ukupno je penalima bilo 3:2 – golove za Brazil dali su Luiz, Marselo i Nejmar, a promašili su Vilijan i Hulk. Sa druge strane, za Čile su pogodili Aranguis i Dijas, a neprecizni su bili Pinilja, Sančes i na kraju Hara.

U jednoj od najboljih utakmica na SP Brazil je poveo golom Luiza u 18, a izjednačio je Sančes u 32. minutu. Obe ekipe imale su još po nekoliko šansi da dođu do vođstva, ali su golmani Sezar i Bravo bili briljantni na golu.

Svim Brazilcima na stadionu, onima na Kopakabani (tamo ih je 40.000 pratilo meč), ali i širom zemlje, srce je na trenutak stalo u 120. minutu, kada je lopta posle snažnog udarca Pinilje zatresla prečku.

Usledila je penal-serija gde je ponovo okvir gola bio uz Brazil – Hara je pogodio stativu, lopta se odbila ka unutra, ali nije završila u golu.

Posle petnaestak nešto mirnijih početnih minuta Brazil je stigao do vođstva – Nejmar je izveo korner sa desne strane, Tijago Silva je prebacio loptu na drugu stativu, a tamo ju je sačekao David Luiz i poslao je u mrežu.

Na osnovu ponovljenog snimka nije se moglo sa sigurnošću utvrditi da li je gol dao Luiz ili je Gonsalo Hara poslao loptu u sopstvenu mrežu, ali je FIFA gol pripisala Luizu.

Brazil je imao inicijativu i dalje, usledio je traljav šut Nejmara, a onda pravo niotkuda izjednačenje Čilea u 32. minutu – Marselo i Hulk nisu se razumeli, Vargas je pokupio loptu i dodao do Aleksisa Sančesa na desetak metara od gola. Napadač Barselone prihvatio je loptu i po zemlji je poslao donji desni ugao.

Četiri minuta kasnije Brazil je lako mogao ponovo da povede – Oskar je centrirao sa desne strane, Nejmar je gađao glavom, a lopta je pogodila Silvu i prošla koji milimetar pored stative.

U 39. minutu domaćin je imao novu priliku – Oskar je poslao fantastičnu dugu loptu, a Nejmar je sjajno primio loptu u kaznenom prostoru. Silva se izmakao kako ne bi napravio penal, ali je Nejmar bespotrebno krenuo u dribling. Nesmotrenost Hare umalo da iskoristi Fred, ali je lopta završila preko gola.

Potom je i Čile pripretio, ali Arturo Vidal ne uspeva dobro da zahvati loptu u izglednoj situaciji. U nadoknadi vremena Vidal je dodao do Aranguisa, a siguran gol sprečio je Tija

Nešto mirnije se igralo početkom drugog poluvremena, ali u 54. minutu svi su bili na nogama jer je Brazilu poništen gol. Hulk je primio loptu u kaznenom prostoru posle idealnog ubacivanja i poslao je loptu u mrežu. Već je počeo da se raduje, ali sudija Veb poništio je gol zbog igranja rukom.

Usledila je šansa za Čile u 65. minutu – sjajan dupli pas Vidala i Isle na desnoj strani, potonji vraća loptu na deset metara do Aranguisa, koji jako šutira, ali Sezar brani.

Tempo je samo za nijansu opao u odnosu na prvi deo igre, ali prilika je i dalje bilo – Mena je u poslednjem trenutku intervenisao ispred Žoa, a u 83. minutu Bravo je spasao Čile. Hulk je prevario trojicu protivničkih igrača i šutirao je snažno slabijom, desnom nogom, ali je Bravo napravio paradu i sprečio pogodak.

Do kraja meča prilika nije bilo, a u produžecima su obe ekipe zaigrale opreznije, naročito Čile koji se povukao na svoju polovinu. Brazil je vršio pritisak, ali bez konkretnije šanse, a onda je došao 120. minut i već opisana prečka Pinilje.

Obe ekipe bile su nervozne pri izvođenju penala, a na kraju je više sreće i znanja imao Brazil, pa se nekako provukao u četvrtfinale.