Srpkinje danas u Haškom trubunalu

July 7, 2015, 7:17 am

Predsjednik Udruženja Božica Živković-Rajilić rekla je Srni da je cilj posjete 25 članica ovog udruženja Hagu izražavanje protesta zbog selektivnog pristupa pravdi u Haškom tribunalu i apelovanje da međunarodna javnost prihvati istinu o stradanju svih naroda u ratu u BiH.

“Udruženje žena žrtava rata Repoublike Srpske javno postavlja pitanje Haškom tribunalu – šta se dešavalo sa Srpkinjama u ratu u BiH i zašto to niko, nikad i nigdje u Evropi nije pominjao”, naglasila je Rajilićeva.

Ona je rekla da većina međunarodnih izvještaja iz vremena rata i danas, 20 godina poslije, pominje Srbe kao “krivce za rat”, a Srpkinje samo kao majke, sestre i supruge tih “monstruma” “s namjerom da se kolektivno okrivi jedan narod – srpski, a Republika Srpska izgubi smisao za postojanje”.

Rajilićeva je podsjetila da je u BiH nekoliko hiljada žena srpske nacionalnosti tokom rata u muslimanskim i hrvatskim zatvorima bilo izloženo stravičnom mučenju, silovanjima, te neviđenim vrstama psiho-fizičke torture.

Prema njenim riječima, Udruženje skreće pažnju domaćoj i međunarodnoj javnosti da ništa ne vrijede njihove konvencije, pravila, potpisivanje protokola i rezolucija, kao ni pokušaji da pokažu svoju navodnu opredijeljenost za mir, suživot, pravdu i toleranciju, za istinu, ako žrtve nisu dobile satisfakciju i obeštećenje.

“Mi smo žrtve, a našu nesreću niko ne priznaje. Našu muku osim pred domaćim, iznosili smo i pred međunarodnim zvaničnicima. Razgovarali smo sa predsjednikom Haškog tribunala Teodorom Meronom i u više navrata sa glavnim haškim tužiocem Seržom Bramercom i njima je poznato da počinici stravičnih zločina nad nama nisu optuženi u Hagu ni pred domaćim sudovima”, istakla je predsjednik Udruženja žena žrtava rata Republike Srpske.

Rajilićeva je naglasila da su Srpkinje koje su preživjele strašna mučenja za vrijeme rata osjetile i zlu namjeru međunarodnih humanitaraca koji su subjektivno i selektivno prikazivali stradanje civila, žena i djece u ratu u BiH, kao što su glumica Andželina DŽoli, visoki činovnici britanske Ambasade DŽo Lomas i DŽon O`Šonesi, te Balkanska istraživačka mreža /Birn/ u filmu “Nečujni krik”.

“Svi oni su znali za istinu sa srpske strane, ali nikad ništa nisu učinili da se i ovim žrtvama pomogne i život olakša. Da li je pravda dostupna svima ili samo nekima? Imamo li mi pravo na pravdu, priznanje i obeštećenje? Ili nemamo”, upitala je Rajilićeva.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *