Srbija u polufinalu, za finale protiv Crne Gore

July 23, 2014, 8:10 pm

Srbija je u grupnoj fazi zabeležila tri pobede i po jedan remi i poraz, a isti učinak imala i Grčka u grupi A. Ipak, srpska selekcija je završila na drugom mestu, dok su Grci zauzeli treću poziciju, pa je do međusobnog duela došlo već u četvrtfinalu prvenstva.

Kako je odmicala utakmica, “delfini” su bili sve sigurniji i ubojitiji, tako da je pobednik bio rešen već nakon treće deonice kada su se odvojili na “+4”. Putnika u finale Srbija će odlučiti u duelu sa Crnom Gorom koji se odigrava u petak od 20:30 časova.

Grčka je osvojila prvu loptu na susretu, ali su nakon prvog pokušaja napravili faul u napadu. Ipak, Srbija se revanširala istom merom, jer je lopta sa pozicije sidraša otišla preko prečke. Fontulis je propustio priliku, a zatim je i isključen, što je bila odlična podloga da sa leve strane od stative Miloš Ćuk pogodi za vođstvo “delfina”.

Obe strane su bile neprecizne, a srpska strana može se zahvaliti Gojku Pjetloviću koji je skinuo dva udarca Grka, ali nije uspeo sjajan šut Vlahopolosa koji je doneo izjednačenje na dva minuta i 20 sekundi do kraja prve deonice.

Ipak, raspoloženi Ćuk je nastavio da bombarduje gol protivnika, pa je sa pozicije centralnom beka poslao loptu iznad glave golmana Calkanisa, tako da je Srbija ponovo došla do prednosti. Nismo uspeli da izdržimo do kraja uvodne četvrtine, tako da je Fountulis sa levog krila doneo 2:2, ali je Slobodan Nikić šraubom postavio 3:2.

Srbija je odlučno otvorila drugu deonicu tako što je Stefan Mitrović iskoristio lepu asistenciju i prosledio loptu u gol grčke selekcije za 4:2, ali nisu hteli protivnici da polože oružje, već je Fountolis sa levog beka pogodio dijagonalu na pet minuta do kraj do poluvremena. Isti recept, sličan gol – Filipović je dodao uposlio Nikića, a iskusni vaterpolista je vratio “+2”.

Došli smo i do tri gola prednosti nakon gola Filipovića, ali je Milonakis iskoristio rupu u zoni odbrane srpske selekcije, pa je još uvek postojao priključak Grka. Protivnik je uspeo da priđe samo na gol razlike (6:5), ali je odbrana od tada dobro funkcionisala, a i Andrija Prlainović je proradio, tako da je na poluvremenu bilo 7:5 za “delfine”.

Izgleda da su se posle odmora Srbi dogovorili da dodaju gas i naprave distancu, pa je Milan Aleksić, a zatim i Filip Filipović pocepali mrežu za 9:5, pa su spustili tempo i primili gol od Vlahopolosa, drugog na meču. Onda se na dva minuta do poslednje četvrtine upisao i Sava Ranđelović na asistenciju Ćuka, pa je Srbija došla do brojke deset.

Na četiri minuta do kraja okršaja rezultat je bio 11:8, jer su Grci odlučili da makar malo osvetlaju obraz, a onda je Milonakis vratio veru u prolaz dalje tako što je iskoristio kontru i pod prečku pogodio, ali se Dušan Madić podigao i vratio prednost od tri gola (12:9), a još jednim golom na dva minuta do kraja otklonio sumnju u pobednika.

Po dva gola u redovima Srbije postigli su Filip Filipović, Milan Aleksić, Slobodan Nikić, Dušan Mandić i Miloš Ćuk, dok su se još upisali Ranđelović, Prlainović i Stefan Mitrović. Kod poražene ekipe, ubedljivo najbolji bio je Angelos Vlahopolos.

Prvi polufinalni par već je bio poznat, jer su Italijani eliminisali Hrvatsku sa 8:7 i tako ugovorili megdan sa domaćinom Mađarskom.