Srbi sa Kosmeta neće otcjepljenje

March 2, 2018, 7:41 am

Srbi na Kosovu i Metohiji, neprihvatanjem bilo kakvog sporazuma o normalizaciji odnosa Prištine i Beograda mimo postojećeg ustavnopravnog okvira Srbije, žele da ojačaju pregovaračku poziciju predsjednika i Vlade Srbije, te da ukažu na to da svako drugačije rješenje može izazvati nemire i njihovo opšte raseljavanje, rekao je profesor Milan Lekić.

On ističe da Srbi ne prihvataju nikakav sporazum o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine kojim bi južna pokrajina bila odvojena od Srbije, Kosovo i Metohija razdvojeni na sjeverni i južni dio, a Eparhija raško-prizrenska, kao dio Srpske pravoslavne crkve, pretvorena u kosovsku pravoslavnu crkvu.

“Zauzimanjem jasnog stava o neprihvatljivosti bilo kakvog sporazuma o normalizaciji odnosa Prištine i Beograda mimo postojećeg ustavnopravnog okvira Srbije i tretiranjem Kosova i Metohije kao južne srpske pokrajine sa privremenom upravom pod okriljem UN, kako je precizirano Rezolucijom 1244, Srbi sa Kosmeta žele da ojačaju pregovaračku poziciju predsednika i Vlade Srbije, te da blagovremeno ukažu da svako drugačije rešenje može izazvati nemire i njihovo opšte raseljavanje”, kaže Lekić.

Prema njegovom mišljenju, Srbi na Kosmetu moraju istrajati u stavu da tačka 14 Briselskog sporazuma, kojom je decidirano rečeno da Srbija “neće ometati ulazak Kosova u EU”, mora da bude stavljena van snage da bi južna pokrajina bila zadržana u državnopravnom okviru Srbije.

On kaže da su Srbi sa Kosova i Metohije prenijeli predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću i Njegovoj svetosti patrijarhu srpskom Irineju jasan stav da neće prihvatiti da zaživi ova odredba briselskog sporazuma, jer Beograd, njenim prihvatanjem, stvara preduslov da samoproglašeno Kosovo kao odvojena teritorija postane punopravna članica EU.

“To je cilj Nemačke, uz SAD i Veliku Britaniju – glavnog zagovornika samoproglašene kosovske nezavisnosti”, naveo je Lekić.

On kaže da je strah od tačke 14 briselskog sporazuma opravdan i ako se temeljno prouči jasno je da se poslije potpisivanja ovog sporazuma ta odredba više ne pominje, jer se smatra kao da je to svršen čin.

“Eksperti međunarodnog prava Smilja Avramov i Elena Guskova jasno su ukazale da je tadašnji premijer Srbije Ivica Dačić, stavljanjem potpisa na dokument sa tom tačkom, u načelu prihvatio samoproglašenu nezavisnost Kosova.

Oslanjajući se na tumačenja eksperata, mi Srbi na Kosmetu moramo istrajati u stavu da ta odrednica mora da bude stavljena van snage kako bi Kosovo bilo zadržano u državnopravnom okviru Srbije”, naglašava Lekić.

Prema njegovim riječima, saglasje Srba sa Kosova i Metohije o neprihvatanju sporazuma o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine proističe i iz potrebe očuvanja sveopšteg kulturnog, istorijskog i nacionalog identiteta.

“Srbi na Kosmetu ne prihvataju da snose istorijsku odgovornost za uništavanje sopstvenog identiteta i pretvaranje u narod bez istorije, bez države i narod čija se celokupna prepoznatljivost svodi na državnost stečenu početkom 21. veka, posle potpisivanja briselskog sporazuma”, ističe Lekić.

On kaže da Srbi na Kosmetu prihvataju da se kompletan administrativni aparat Kosova, nastao pod okriljem UN od ulaska Unmika, inkorporira u ustavnopravni sistem Srbije i da se ta odrednica ugradi u preambulu Ustava Srbije.

Lekić tvrdi da ove stavove podržavaju svi politički predstavnici Srba sa Kosova i Metohije, uključujući Srpsku listu, rektorat, profesore i studente prištinskog Univerziteta, brojna strukovna naučna udruženja, te svi koji bez južne pokrajine ne vide državnost Srbije.

“Sa ovim stavom je saglasno kompletno rukovodstvo Raško-prizrenske eparhije na čelu sa Njegovim preosveštenstvom vladikom Teodosijem koji je stav Srba, monaštva i sestrinstva Eparhije preneo Njegovoj svetosti patrijarhu srpskom Irineju”, kaže Lekić.

On navodi da Srbi sa Kosova i Metohije, objelodanjivanjem ovog stava, žele da ojačaju pregovaračku poziciju rukovodstva Srbije jer sve dok Srbi u južnoj pokrajini ne prihvate samoproglašenu nezavisnost – Kosovo i Metohija će biti dio srpske države.

Doktor nauka Milan Lekić bio je član sanitetskog voda u Glavnom štabu Vojske Republike Srpske, a jedan je i od petoro Srba koji su prisustvovali izricanju presude generalu Ratku Mladiću u Haškom tribunalu.

(Srna)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *