Slovenija usvojila oštrije mjere za smanjenje broja migranata

February 18, 2016, 9:11 am

Slovenija će ubuduće intenzivirati kontrolu svoje šengenske granice prema Hrvatskoj i dozvoljavati ulaz samo osobama koje ispunjavaju formalne uslove za ulazak u Sloveniju, rekla je ministarka unutrašnjih poslova Vesna Gjerkeš Žnidar, prenosi Hina.

“Policija će odbiti da uzme u postupak sve one koji ne ispunjavaju uslove za ulazak i koji ne zatraže azil u Sloveniji”, rekla je slovenačka ministarka. Slovenija je proširila i spisak država sa statusom sigurnih zemalja, pa će državljani Alžira, Albanije, Tunisa, Turske, Maroka, Bangladeša, Egipta i zemalja zapadnog Balkana imati manje mogućnosti da dobiju azil u Evropi nego do sada.

“Put u Evropsku uniju treba omogućiti samo onima koji imaju pravo na međunarodnu zaštitu, a Slovenija će izbjeglice primati u broju koji određuju kvote koje je uvela Austrija”, rekla je slovenačka ministarka.

Slovenačka vlada predlaže da se u zaštiti granice od ilegalnih ulazaka migranata angažuje i vojska, o čemu će početkom sljedeće nedjelje odlučivati parlament.

“Vojnici će u kontrolisanju granice sarađivati sa policijom, prema planu koji će napraviti vojni i policijski vrh”, navela je Gjerkeš Žnidar.

Time se Slovenija usklađuje sa mjerama susjedne Austrije, dok Ljubljana takođe očekuje da se na “filtraciji izbjeglica” i smanjivanju njihovog broja na slovenačkoj granici angažuje i Hrvatska, rekla je Gjerkeš Žnidar.

Austrijska vlada je objavila da će maksimalni broj migranata koje će ubuduće primati biti 3.300 dnevno, dok će molbu za azil u Austriji moći da podnese najviše 80 osoba dnevno. Kada je riječ o readmisiji i tretmanu migranata koje Austrija odbije da primi i vrati ih u Sloveniju, Gjerkeš Žnidar je izrazila očekivanje da će ih Hrvatska i dalje preuzimati od slovenačke policije.

“Potrebna je saradnja svih država, a ne samo Hrvatske.

Potrebno je smanjiti i usporiti migracijski tok”, rekla je ministarka, koja je ocijenila da Hrvatska tu mora preuzeti veću ulogu kako šengenski režim ne bi bio ugrožen.

“Hrvatska je jedna od članica EU koja ima spoljnu granicu Evropske unije i trebalo bi da prestane sa politikom koja migrantima dozvoljava brz ulazak u Hrvatsku”, rekla je Gjerkeš Žnidar.

 

(agencije)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *