Arbitraža o prijeratnim ulaganjima u izgradnju TE Ugljevik, kako saznaju “Nezavisne”, počeće 30. oktobra, ukoliko bh. strana uplati avans za troškove postupka.
Naime, Međunarodni centar za rješavanje investicionih sporova iz Vašingtona, pred kojim će se i voditi arbitraža, obavijestio je obje strane u ovom sporu da do 6. avgusta ove godine moraju uplatiti po 150.000 dolara kako bi se pokrili troškovi postupka u narednih šest mjeseci, uključujući i troškove prvog zasjedanja, koje će biti održano u Hagu. Potom je Pravobranilaštvo BiH, koje je zaduženo za koordinaciju, zatražilo od ovog centra da se rok za uplatu tih sredstava prolongira za 6. septembar ove godine, što im je i odobreno. Inače, troškove postupka sa bh. strane snosiće RiTE Ugljevik, odnosno RS.
U međuvremenu, slovenačka i bh. strana dogovorile su se u vezi s izborom trećeg arbitra u ovom postupku, Kristofera Grinvuda iz Velike Britanije, koji će ujedno biti i predsjedavajući arbitražnog vijeća. Podsjećamo da je za arbitra u ime BiH predložena Maja Stanivuković, profesor iz Srbije, a sa slovenačke strane Jan Paulson, iz SAD.
Bh. strana uvjerava da ima argumente kojima će dobiti spor, dok isto tvrde i Slovenci, koji se u ovom slučaju pozivaju na Zakon o sukcesiji i samoupravni sporazum, te cijeli slučaj karakterišu kao spor između dvije države, koji bi od svog početka mogao trajati oko godinu ili dvije dana.
Mlađan Mandić, zamjenik pravobranioca BiH, potvrdio je da je sa slovenačkom stranom postignut dogovor u vezi s izborom trećeg arbitra u postupku. Prema njegovim riječima, sada je potrebno uplatiti avans od 150.000 dolara za troškove postupka u narednih šest mjeseci, ističući da je od bh. strane zatraženo prolongiranje roka uplate tih sredstava za mjesec dana, što im je i odobreno.
“Taj novac mora biti uplaćen u roku, jer dovodimo u pitanje da izgubimo spor. Te troškove snosi RiTE Ugljevik, odnosno RS, a stigla je i podrška iz Savjeta ministara BiH, gdje kažu da se može obratiti za pomoć Ministarstvu finansija BiH”, rekao je Mandić.
Kako je naveo, prva sesija u ovoj arbitraži zakazana je za 30. oktobar ove godine, a prva konstitutivna sjednica arbitražnog vijeća će biti održana 10. septembra ove godine, telefonskim putem.
Kako se navodi u informaciji u vezi sa tužbom “Elektrogospodarstva Slovenije – razvoj in inžiniring” Maribor, koju će na svojoj narednoj sjednici razmatrati i Skupština akcionara RiTE Ugljevik, protiv preduzeća je slovenačka strana pokrenula dva postupka koja su u toku, a koja se odnose na isti spor. Prvi je pred Međunarodnim centrom za rješavanje investicionih sporova u Vašingtonu i u njemu je tužena država BiH, a drugi je po Zakonu o arbitraži Srbije, pred ad hok arbitražom u Privrednom sudu u Beogradu, po istom osnovu i istoj visini odštetnog zahtjeva.
Podsjećamo da su Slovenci još polovinom juna prošle godine podnijeli tužbu protiv BiH pred Međunarodnim centrom za rješavanje sporova u Vašingtonu. Odštetni zahtjev iznosi 750 miliona evra, a ukoliko BiH izgubi spor, on bi sa svim kamatama iznosio čak tri milijarde maraka. Pojašnjenja radi, Slovenija je 1981. godine investirala jednu, a BiH dvije trećine novca u izgradnju TE Ugljevik, koja je počela s radom 1985. godine. Termoelektrana je bila dužna Sloveniji redovno isporučivati proizvedenu električnu energiju u skladu s visinom uloženih sredstava u njenu izgradnju. Tako je i bilo sve do početka ratnih dešavanja u bivšoj Jugoslaviji, kada je isporuka prekinuta, dok je u toku ratnih sukoba usljed bombardovanja uništena trafo-stanica u Hrvatskoj, preko koje je struja isporučivana Sloveniji.
(Nezavisne novine)