Rak debelog creva je drugi po redu vodeći uzrok smrti zbog malignih bolesti u razvijenim zemljama, a četvrti širom sveta, tvrde stručnjaci, uprkos činjenici da ova bolest može da se izleči hirurškom intervencijom ako je dijagnoza postavljena u ranijoj fazi. Trenutne terapije za ovu malignu bolest uključuju operaciju, hemoterapiju, biološku terapiju i zračenje.
Nažalost, simptomi raka debelog creva mogu da budu nejasni ili lako mogu da se pomešaju sa drugim stanjima. Upravo je zato od velike važnosti sprovoditi kolonoskopiju, fleksibilnu sigmoidoskopiju i pretragu okultnog krvarenja, pogotovo ako su u pitanju visokorizične grupe.
- Umor
Jedan od glavnih simptoma raka debelog creva je umor, ako govorimo o uznapredovaloj fazi bolesti. Naravno, umor je simptom koji može da bude povezan sa stotinama tegoba, stanja i bolesti, ali ako takođe osećate gubitak daha i slabost, analizirajte i druge moguće simptome.
- Anemija
Nizak nivo hemoglobina u krvi može da bude simptom raka debelog creva, a obična krvna slika može da ustanovi da li ste anemični ili ne. Vidljivi pokazatelji anemije su blede desni, osećaj trnaca u rukama i nogama, kao i umor. Ako je vaš lekar ustanovio da imate nizak nivo hemoglobina, preporučuje se da uradite kolonoskopiju i pregled gastrointestinalnog trakta.
- Krvava stolica
Krv u izmetu može da bude posledica hemoroida, fisure, krvarećeg polipa (koji po pravilu prethodi raku debelog creva) ili nekog drugog zdravstvenog problema. Bitno je da nikada ne pretpostavite o čemu je reč i ignorišete prisutnost krvi u stolici, nezavisno od toga o kojoj je količini reč. Ako je prisutna krv svetlo crvena, odmah se javite lekaru na pregled.
- Promena rutine
Većina ljudi ima svoju rutinu pražnjenja creva. Ako ste odjednom promenili svoj “ritam” ili bez očiglednog razloga imali proliv, zatvor ili osećali dugotrajnu nadutost, javite se lekaru.
- Abdominalni bolovi
Bolovi u stomaku mogu da se jave zbog rasta tumora u crevima, zato ako osetite bolove u ovom području i oni potraju, ne oklevajte. Mnogo je razloga za bol u trbušnoj šupljini, ali nemojte da rizikujete.
Šta još možete da učinite za svoje zdravlje
Svakodnevno 30-minutno hodanje može da snizi rizik od prerane smrti koja je uzrokovana rakom debelog creva. To su pokazali rezultati najnovijeg istraživanja Univerziteta Vašington u kojem je učestvovalo gotovo 150 hiljada osoba oba pola.
Vitamin D može da pomogne u zaštiti od raka debelog creva, tvrde kineski istraživači koji su analizirali rezultate 18 studija s više od 10.000 ispitanika. Analizom prethodnih istraživanja ustanovili su da je rizik od raka debelog creva manji za 33 odsto kod osoba koje su imale najviši nivo vitamina D u odnosu na one s najnižim nivoom sunčevog vitamina
(kurir-info.rs)