Savanović: Obilježavanje “Dobrovoljačke” samo u Istočnom Sarajevu

April 27, 2017, 12:25 pm

Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Milenko Savanović potvrdio je danas da stradanje pripadnika Jugoslavenske narodne armije, u nekadašnjoj sarajevskoj Dobrovoljačkoj ulici, 3. maja 1992. godine, ove godine neće obilježavati na mjestu stradanja.

Odbor Vlade Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova odlučio je da se godišnjica stradanja vojnika JNA u Dobrovoljačkoj ulici obilježi 3. maja vjerskim obredom i polaganjem vijenaca u Istočnom Sarajavu, odnosno Miljevićima, gdje je predviđeno i obraćanje zvaničnika.

U bivšoj Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu, proteklih godina, sa cvijećem i vijencima, okupljali su se članovi porodica stradalih i delegacija iz Republike Srpske da bi obilježavali godišnjicu stradanja vojnika JNA.

Savanović je na pres-konferenciji u Banjoj Luci rekao da je razlog zbog kojeg ove godine ne idu u Sarajevo to što bezbjednosna situacija nije adekvatna, podsjetivši da su ranijih godina taj skup osiguravale velike snage policije.

Da bi, kaže, izbjegli takve situacije i moguće provokacije, donijeli su tu privremenu odluku o obilježavanju samo u Miljevićima.

“Kantonalne vlasti nisu nam dozolile da postavimo spomen-obilježje s imenima stradalih i po hrišćanskim običajima ne možemo adekvatno vršiti pravoslavni vjerski obred na tom mjestu u Dobrovoljačkoj. Sve dok nam to ne dozvole, nećemo ići u Sarajevo”, rekao je Savanović.

On je podsjetio da su, uprkos dogovoru rukovodstva tadašnje BiH i komande Druge vojne oblasti o mirnom povlačenju pripadnika JNA i komande te oblasti iz Sarajeva 2. i 3. maja 1992. godine, u napadu pripadnika paravojnih formacija “Zelenih beretki”, “Patriotske lige” i jedinica MUP-a i Teritorijalne odbrane BiH ubijena 42 pripadnika JNA, 71 je ranjen, a oko 270 zarobljeno i mučeno u logorima u Sarajevu.

Kazniti zločine da ne bi bili ponovljeni

Savanović je izjavio da ni nakon 22 godine niko od hrvatskih vojnih i političkih zvaničnika još nije odgovarao za zločine počinjene nad Srbima u operaciji “Bljesak” 1995. godine u Zapadnoj Slavoniji.

“Nažalost, još niko nije odgovarao za ove zločine, iako je veliki broj krivičnih prijava podnesen Tužilaštvu Hrvatske i BiH. Ako zločin ne bude kažnjen i to se ne manifestuje javno, onda je taj zločin prikriven i postoji realna opasnost da se ponovo pojavi”, rekao je Savanović na današnjoj konferenciji za novinare u Banjaluci.

On je podsjetio da su 1. maja 1995. godine hrvatske regularne snage pod kodnim nazivom “Bljesak” napale srpsku oblast Zapadnu Slavoniju i srpsko stanovništvo u tadašnjoj Republici Srpskoj Krajini, uprkos zaštiti UN.

“Tog dana 16.000 regularnih pripadnika hrvatskih oružanih snaga napalo je oko 15.000 srpskih stanovnika koji su tada živjeli u Zapadnoj Slavoniji sa oko 4.000 vojnika Srpske vojske Krajine”, istakao je Savanović.

On je naveo da se na evidenciji Dokumentaciono-informacionog centra “Veritas” nalaze imena 283 poginula i nestala Srbina u ovoj akciji, uključujući 114 civila, a među žrtvama je bilo 55 žena, 11 lica do 18 i 73 osobe starije od 60 godina, dok je 1.450 pripadnika Srpske vojske Krajine bilo zarobljeno i na razne načine maltretirano, ponižavano i procesuirano po hrvatskim zatvorima.

Savanović je rekao da je od ove godine Odbor Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova obilježavanje stradanja Srba u Zapadnoj Slavoniji 1995. godine uvrstio u kalendar događaja od republičkog značaja, te najavio da će u Gradišci u ponedjeljak, 1. maja, biti obilježeno sjećanje na ovo stradanje.

Predsjednik Pododbora Vlade Republike Srpske za obilježavanje značajnih istorijskih događaja Velimir Dunjić rekao je da obilježavanje sjećanja na stradanje Srba u Zapadnoj Slavoniji počinje u ponedjeljak, 1. maja, u 10.30 časova služenjem pomena u Crkvi Presvete Bogorodice za poginule Srbe.

Dunjić je rekao da je u 10.45 časova predviđeno polaganje vijenaca na spomen-ploču poginulim Srbima Zapadne Slavonije, u 11.00 časova obraćanje zvaničnika, a u 11.30 časova spuštanje vijenaca u rijeku Savu.

On je naveo da u srijedu, 3. maja, u 11.00 časova u Crkvi Svetog velikomučenika Georgija u Miljevićima parastosom za poginule pripadnike JNA počinje obilježavanje sjećanja na ovo stradanje.

Dunjić je dodao da je u 11.30 časova predviđeno polaganje vijenaca na Spomen-krstu u Vojničkom groblju, dok je u 11.45 časova predviđeno obraćanje zvaničnika.

 

Izvor: SRNA

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *