Sarajevo: EBRD u BiH uložio 2,3 milijarde evra (VIDEO)

May 8, 2019, 10:36 am

Lideri zemalja zapadnog Balkana okupili su se danas u Sarajevu u okviru godišnjeg sastanka Odbora guvernera Evropske banke za obnovu i razvoj /EBRD/.

Predsjednik Vlade Srbije Ana Brnabić danas je na panelu o zapadnom Balkanu, koji se održava u okviru godišnjeg sastanka Odbora guvernera Evropske banke za obnovu i razvoj /EBRD/ u Sarajevu, poručila da je potrebno da ovaj region ima povoljniju poslovnu klimu, posebno za mala i srednja preduzeća.

Ona je kao pozitivan primjer istakla regionalni sporazum o romingu, koji predviđa da će u 2021. godini zapadni Balkan biti region bez rominga.

– Nakon sporazuma o romingu naredna stvar je uzajamno priznavanje akademskih zvanja. To će biti prilika za mlade da ostanu i nađu dobar posao jer kada jednom odu, izgubili smo ih zauvijek, s obzirom da je teško da će se vratiti – rekla je Brnabićeva.

Ona je dodala da je, kako bi se ispunio potencijal regiona, potrebno raditi na stalnom političkom dijalogu o svim pitanjima, posebno o onim najtežim i najkompleksnijim.

– U to treba da investiramo još energije i resursa. Ne možemo biti samo stabilan i predvidiv region, mislim da je krupnija stvar da nas drugi vide kao takve. Potrebno je duže vremena da stvarno postanemo takvi, da nas treća strana vidi kao stabilne – istakla je Brnabićeva.

Ona je dodala da je veoma bitna i infrastrukturna povezanost, izrazivši zadovoljstvo što će u Srbiji već u junu početi gradnja auto-puta od Sarajeva do Beograda.

Brnabićeva je poručila da je potrebno razmisliti i o energetskoj povezanosti, kao i o digitalnoj povezanosti.

Skupu prisustvovuje i premijer Republike Srpske Radovan Višković, koji  je danas u Sarajevu razgovorao sa predstavnicima EBRD-a.

Dogovoreno je oko 210 miliona evra za BiH, od kojih 150 miliona za Republiku Srpsku, a 60 miliona za Federaciju BiH za izgradnju obilaznice oko Doboja na Koridoru “Pet ce”.

Đukanović: Evropski put nema alternativu

Predsjednik Crne Gore Mile Đukanovića izjavio je da evropeizacija regiona nema alternativu.

Đukanović je naglasio kako je uvjeren da je najvažnije učvrstiti viziju integracije Zapadnog Balkana u Evropsku uniju.

– Naš region je istorijski zaostao i ta zaostalost je porodila nešto što je ozbiljan problem i što, nažalost, predstavlja reputaciju našeg regiona, a to je manje-više kontinuirana nestabilnost. Da bi izašli iz tog stanja i došli u situaciju da kao odgovorne vlade, odgovorimo onome što je očekivanje naših građana, a to je dostizanje evropskog kvalitete života. Mislim da moramo odabrati put učvršćivanja stabilnosti, dinamičnog ekonomskog i demokratskog razvoja, koji će nas voditi ka sustizanju kvaliteta života u EU – kazao je Đukanović.

Istakao je da to znači da je jasno da je put evropeizacije regiona, put bez alternative, ali da je za to potrebno da obavimo kvalitetne reforme u “našoj kući i budemo sastavni dio savremene evropske civilizacije”.

Čakrabarti: EBRD od Dejtona u BiH uložio 2,3 milijarde evra

Predsjednik Evropske banke za obnovu i razvoj /EBRD/ Suma Čakrabarti danas je u Sarajevu pozvao na infrastrukturne, transportne i druge intagracije zapadnog Balkana, ističući važnost nastavka procesa integracije regiona u EU.

Na prvoj sesiji u okviru godišnjeg sastanka Odbora guvernera EBRD-a, Čakrabarti je istakao da transportno povezivanje, ekonomska integracija i dokvalifikacija radnika mogu pomoći da se prekine začarani krug gubitka radne snag i nižih ulaganja, što dovodi do dalje imigracije ljudi iz regiona.

On je dodao da je EBRD za smanjivanje trgovinskih barijera i obezbjeđivanje ravnopravnog tržišta za kompanije, što zahtijeva jačanje dijaloga između javnog i privatnog sektora, te unapređenje poslovne klime.

Predsjednik EBRD-a je podsjetio da ova banka gdje god da investira spaja ljude iz različitih sfera života – privatnog sektora, vlasti, civilnog društva.

– Mi investiramo u promjenu života za pojedince, privredno društvo, ekonomije i to naročito vrijedi za BiH – dodao je Čakrabarti.

On je podsjetio da je EBRD u BiH prisutan neposredno nakon potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma, sa ukupnim ulaganjima od 2,3 milijardi evra i 159 projekata.

Zvizdić: Ključni problem regiona su radna mjesta za mlade ljude

Predsjedavajući Savjeta ministara BiH u tehničkom mandatu Denis Zvizdić rekao je na današnjem panelu članova Odbora EBRD-a da je rješavanje problema otvaranja radnih mjesta za mlade ključni makroekonomski problem čitavog regiona.

On se zahvalio predsjedniku EBRD-a na njegovom ličnom angažmanu i velikoj podršci koju je davao BiH i Vijeću ministara u svim procesima koji su doveli do realizacije ovoga velikog i važnog događaja, ne samo za BiH, nego i za čitav region Zapadnog Balkana.

On je rekao da će se razgovarati o najboljim modelima unapređenja ekonomije u BiH i regionu Zapadnog Balkana, o reformama potrebnim za kreiranje pozitivne poduzetničke klime i unapređenje poslovnog okruženja, o najboljim praksama koje će dovesti do povećanja konkurentnosti privrednog sektora, o podsticanju domaćih i privlačenju stranih investitora, o pojedinačnim, ali i regionalnim kapacitetima prirodnih i ljudskih resursa, o ekonomskim i investicionim potencijalima, kao i o mjerama i daljim pravcima djelovanja u cilju rješavanja ključnog makroekonomskog problema čitavog regiona.

– To je pitanje otvaranja novih radnih mjesta za mlade osobe kako bi ih zadržali da ostanu živjeti i raditi u svojoj domovini – BiH, ali i na prostoru čitavog regiona koga, posebno u ekonomskom smislu, želimo povezivati i izgrađivati. Zbog svega navedenog je i opredjeljenje Savjeta ministara Bosne i Hercegovine, u posljednje četiri godine, i bilo usmjereno ka preuzimanje evropske ekonomske i pravne stečevine, održivom ekonomskom razvoju, stabilnosti i prosperitetu BiH – kazao je Zvizdić.

(RTRS – Foto: klix.ba)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *