Reprezentacija BiH remijem počela kvalifikacije za SP

March 25, 2021, 7:53 am

Fudbalska reprezentacija BiH je u prvom kolu grupe D kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo 2022. osvojila bod u Finskoj odigravši 2:2.

Finska je odlično otvorila meč i u prvih sedam minuta je imala dvije stopostotne šanse.

Najprije je u 2. minuti Teemu Puki pobjegao Denisu Hadžikaduniću, izašao na Ibrahima Šehića i savladao ga, ali je ispred gola Siniša Saničanin uspio stići do lopte i spasiti čist pogodak.

Pet minuta kasnije ponovo je Puki kao brzi voz pretrčao Hadžikadunića, ali je ovaj put Šehić zaustavio njegov udarac.

Nakon desetak minuta igre BiH se oslobodila pritiska i počela igrati mnogo bolje. Miroslav Stevanović i Edin Džeko su zaprijetili, a potom je u 20. minuti golman Finske Jese Joronen spasio svoj gol.

Amer Gojak je izašao sam na njega, golman domaćih mu je odbranio udarac, a u nastavku akcije kapiten Paulus Arajuri je izblokirao šuteve Eldara Ćivića i Džeke.

U 26. minuti još jednom je Joronen spasio čist pogodak. Džeko je maestralno uposlio Stevanovića koji izlazi sam na Joronena, ali golman Finske još jednom sjajno brani.

Početak drugog poluvremena pripao je u potpunosti Zmajevima. U 47. minuti Gojak je ostao sam na pet metara od gola domaće ekipe, šutirao je iz okreta lijevom nogom, ali je promašio čitav gol. U 51. minuti šutirao je iz daljine i Krunić, a Joronen je uhvatio loptu.

U 55. minuti napadi BiH su se isplatili kada je u gužvi u kaznenom prostoru lopta pogodila u ruku Juku Raitalu i sudija Tasos Sidiropoulos je dosudio penal.

Pjanić je preuzeo odgovornost i šutirao, Joronen je odbranio ali se lopta odbila do Pjanića, koji je pospremio u prazan gol za 1:0.

Radost Zmajeva je trajala samo tri minute. Nakon velike gužve u kaznenom prostoru Finci su pogodili prečku, a u nastavku akcije Puki je neometan pogodio sa sedam metara za 1:1.

Uslijedio je mirniji period igre, a onda je još jednom u 77. minuti Puki pobjegao odbrani, ostavio Saničanina “u prašini” i rutinski matirao Šehića za 2:1.

Do kraja susreta BiH je pokušala barem osvojiti bod, a u 84. minuti je stigla do toga kada je Stevanović sa ivice kaznenog prostora matirao Joronena za konačnih 2:2.

Rezultati 1. kola:

Grupa A: Srbija – Irska 3:2, Portugal – Azerbejdžan 1:0, Luksemburg slobodan.

Grupa D: Finska – BiH 2:2, Francuska – Ukrajina 1:1, Kazahstan slobodan.

Grupa G: Turska – Holandija 4:2, Letonija – Crna Gora 1:2, Gibraltar – Norveška 0:3.

Grupa H: Malta – Rusija 1:3, Slovenija – Hrvatska 1:0, Kipar – Slovačka 0:0.