Real demoliran u Atini, Marković i Himki namučili CSKA

April 18, 2018, 8:11 am

Košarkaši Panatinaikosa ubedljivo su trijumfovali nad Real Madridom na startu četvrtfinalne serije Evrolige sa 95:67.

Panatinaikos je fizički i organizaciono “pregazio” Real i već od starta je bio potpuni šok što je tim koji ima izvrsne šutere poput Kerola ili vanserijske talente poput Luke Dončića uspeo da primi 20 poena na startu meča i ne postigne nijedan.

Nik Kalatis je prednjačio sa 16 asistencija u svojoj ekipi, Majk Džejms je dobro pogađao, a na drugoj strani indisponirani igrači Reala nisu pogađali ni zicere.

Džejms je na kraju bio i najefikasniji sa 24 poena, a Kalatis je osim dvocifrenog broja asistencija imao i 11 koševa. Na drugoj strani su jedino Dončić i Rendolf prebacili devet poena. Slovenac je imao deset, a Rendolf 11.

Panatinaikos je već na startu pokazao kako će ući u završnicu Evrolige, ali i da odbrana dobija. Dve ukradene lopte odmah na početku, prvo Kalatis, a onda i Džejms, te ofanzivni skok Adetokumba trasirali su put seriji 20:0 tokom koje Real punih pet minuta nije dao nijedan koš.

Mučnu seriju prekida Trej Tompkins i Real je nakon toga do kraja četvrtine živnuo i završio je sa 26:13. Do poluvremena Panata odlazi sa plusom od 16 poena, ali je to bio tek početak agonije koja je usledila u nastavku.

U nastavku je svaki poen za Madriđane bio problem, Kalatis je asistirao po volji, Dončić je potpuno neutralisan, a Atinjani su imali i +35.

Real do kraja uspeva da smanji, a Panatinaikos da ubedljivo pobedi. Međutim, teško je očekivati da će “kraljevski klub” u nastavku serije od tri utakmice trojke opet šutirati samo 15 odsto što je bio slučaj u prvom meču.

Narednu utakmicu dve ekipe igraju u Atini za dva dana.

CSKA je pobedio zahvaljujući tome što se u drugom poluvremenu bolje snašao u tvrđoj košarci i uglavom imao odgovor za dobre poteze Himkija.

Marković asistira bekdor pâs za zakucavanje Šveda, Serhio Rodriges uzvrati trojkom. Džejms Anderson pogodi preko četiri ruke za 75:72, CSKA napravi seriju 11:0 i povede 83:75.

Himki odigra dobru odbranu na čoveku, ali loše zagradi koš, Otelo Hanter pokupi ofanzivni skok i Rodriges još jednom “pocepa mrežicu”.

Španski plejmejker je predvodio “Armejce” do pobede sa 22 poena i pet asistencija. Otelo Hanter je sa 18 koševa i osam skokova izvrsno nadomestio izostanak Kajla Hajnsa. Tokom meča se na klupu preselio i Nando De Kolo zbog povrede, što je bio dodatni udarac za CSKA.

U Himkiju je najefikasniji bio Aleksej Šved sa 22 poena, a poen manje je ubacio Egor Vjalcev. Šved je za 31 minut na parketu imao i šest asistencija. Srpski košarkaš Stefan Marković je ubacio šest poena i imao pet dodavanja za koš.

Himki je bolje krenuo. Tim iz predgrađa Moskve je već u prvoj četvrtini poveo sa +11 (25:14) i do poluvremena je uspevao da održi prednost 54:46. Dok se u prvom poluvremenu igralo nešto brže i “lepršavije”, nastavak je doneo tvrđu košarku sa više prekida i slobodnih bacanja i u takvoj situaciji se CSKA bolje snalazi.

Ekipa Dimitrisa Itudisa u trećoj četvrtini počinje da topi prednost protivnika, a Semen Antonov poravnava trojkom na 64:64 u 27. minutu meča. Šved na drugoj strani nije bio na svom nivou, a Himki je rano izašao iz bonusa u četvrtoj četvrtini što je Himki dovelo u veći problem.

CSKA je kontrolisao i ofanzivni skok, kupili su uglavnom svoje promašaje crveno-plavi, pa je to jedan od razloga poraza u tesnom finišu. Šved je na kraju uneo neizvesnost trojkom kojom je Himki prišao na 93:90. Usledila je greška arbitara na pola minuta do kraja, kada je sudija Ana Panter svirala aut Vjalceva, iako nije delovalo kao da je on gazio aut liniju.

Vesterman je u nastavku pogodio oba penala posle faula, Anderson je na drugoj strani pogodio novu trojku, ali je CSKA slavio sa 98:95.

Dve ekipe naredni meč igraju za dva dana.