On je dodao da se, potkrepljući tvrdnju o zločinima pripadnika JNA sud pozivao na presude Haškog tribunala, a za drugu tvrdnju te presude su izostale, ali je sud črvsto ostao na tvrdnji da je zločina bilo.
Bivši hrvatski predsjednik Ivo Josipović kaže da nije zadovoljan presudom, ali da je “dobijena opomena o strašnim zločinima koji su se dogodili na ovim prostorima”, te da je “Sud zauzeo ovo konzervativno stanovište i podigao ljestvicu za genocid jako visoko”. Po njemu, ključni problem je bio kako dokazati genocidnu namjeru i kako staviti pojedinačne slučajeve u zajednički kontekst. Komentarišući dalje odnose sa Srbijom, Josipović je procijenio da će sada, vjerovatno, biti podignute strasti u medijima, komentari nezadovoljstva i zadovoljstva presudom.
Politički analitičar Đorđe Vukadinović izjavio je da ovakva odluka nije iznenađenje, naglasivši da će tom presudom hrvatska javnost biti više razočarana i da “neće doći do resetovanja odnosa dvije države”.
On je naveo da se u Hrvatskoj stvarala medijska atmosfera da su Srbi krivci, zločinci u svakom sporu i, s toga, njihovo razočarenje biće veće.
“Kada bi mjerili težinu dokaza, Srbija bi imala više razloga za nezadovoljstvo, s ozbirom na razmjere etničkog čišćenja u akciji Oluja, ali će nezadovoljstvo biti veće u Hrvatskoj”, naveo je Vukadinović, i ocijenio, da je Sud konstantovao zločine i progon u “Oluju”, da pominje brionske transkripte, ali da se držao strože definicije genocida nego Haški tribunal i da je zato zaključio da nije bilo genocidne namjere ni za “Oluju”, ali ni za Vukovar da se namjerno uništi cijela populacija.
“Ne očekujem eksploziju uspona odnosa poslije presude. Neće biti velikog resetovanja odnosa, niti preokreta, jer tužbe nisu kvarile odnose, nego klima u Hrvatskoj, gdje je srpsko pitanje omiljena tema u predizbornim kampanjama i proslavama ‘Oluje’ i ‘Bljeska’. Ta praksa biće nastavljena i prilikom svake faze sprskih evrointegracija”, rekao je Vukadinović.
Predsjednik DNS-a Marko Pavić izjavio je da je odluka Međunarodnog suda pravde u Hagu da u cjelosti odbaci tužbu Hrvatske protiv Srbije za genocid bila očekivana i sa pravnog i sa logičkog aspekta.
To, naročito, nama Srbima sa ovih prostora, koji smo zbog raznih sudova i tužilaštava do sada svašta doživljavali, vraća nadu u pravosuđe, pravni poredak i pravdu – rekao je Pavić.
On je naveo da je tužba Hrvatske imala za cilj ne toliko da se Srbija i srpski narod optuže za genocid, nego više da se neko drugi ne bi bavio djelima hrvatske vojske i drugih.
“Smatram da je krajnje vrijeme da se razvijaju dobrosusjedski i međunacionalni odnosi i da se pusti sudovima da rade svoj posao, a da se težište baci na ekonomiju i druge oblike saradnje među narodima i državama”, poručio je Pavić.
On je rekao da očekuje da će ovo biti jedna pouka svim zemljama Balkana da više rade na svojoj budućnosti, a manje na traženju grešaka drugih, istovremeno zanemarujući svoje greške.