Cvijanović: MUP 2002. podnio prijavu protiv odreda “El mudžahedin”

February 3, 2015, 12:30 pm

Cvijanovićeva je podsjetila da je taj predmet bio izuzet od Haškog tribunala gđe su utvrđivani u dokaznom postupku počinioci i izvršioci, kao i oni koji su imali komandnu odgovornost.

“U 2005. godini MUP je podnio izvještaj i dopunu izvještaja protiv odgovornih lica, kao i izvještaj protiv stranog lica koje je Alija Izetbegović promovisao u čin kapetana. Nakon toga to lice je bilo imenovano za šefa bezbjednosno-obavještajnih poslova ovog odreda”, rekla je Cvijanovićeva, odgovarajući na poslanička pitanja u parlamentu Srpske.

Ona je istakla da je u tom pogledu bilo aktivnosti, ali da u svemu ima čitav niz dilema.

“Prvo, zašto su tako svirepi zločini počinjeni od stranih učesnika i radikalnih grupa skrivani i držani u tajnosti. U svakom slučaju podržavamo da svako, uključujući i Mirsada Kebu, određene informacije dostavi na postupanje nadležnim institucijama, da bi pravda bila zadovoljena”, kaže Cvijanovićeva.

Govoreći o opasnostima od terorizma, Cvijanovićeva je rekla da MUP Srpske prati sve bezbjednosne trendove i rizike, kvalifikujući prisustvo radikalnih grupa i pojedinaca na određenim prostorima i lokacijama.

“Toliko terorostičkih napada je izvedeno posljednjih godina i niko ne može biti naivan da neku lokaciju isključi od opasnosti te vrste. Nažalost, i u Republici Srpskoj postoji mogućnost za izvođenje takvih napada”, rekla je Cvijanovićeva.

Ona je naglasila da područje BiH još neke stvari čine dodatno bezbjednosno rizičnijim.

“To je i činjenica da su se tu doselile određene radikalne grupacije, da su im bila širom otvorena vrata Federacije BiH i BiH, kao i činjenica da je sve i jedan terorista koji je učestvovao u napadima u svijetu imao pasoš BiH, pa se postavlja pitanje otkuda im taj pasoš”, dodala je Cvijanovićeva.

Ona je napomenula da postoje i određeni rizici, a to je odlazak BiH građana na sirijska ratišta i njihov povratak koji je problematičan.

“Ne poštuje se zakon kojim je predviđeno sankcionisanje građana zbog odlaska na sirijsko ratište. Ovđe se postavlja pitanje ko takvim licima pruža logističku, finansijsku i političku podršku i ko su lica koja regrutuju i organizuju odlazak na strana ratišta”, rekla je Cvijanovićeva.

CVIJANOVIĆ: VRIJEDNOST PROJEKTA HE “DABAR” OKO 180 MILIONA EVRA

Premijerka Cvijanović izjavila je da je izgradnja Hidroelektrane “Dabar” veoma značajan projekat, čija je vrijednosti oko 180 miliona evra, a realizuje se u okviru domaćeg investitora – “Elektroprivrede Republike Srpske”.

“Ovaj projekat trenutno se nalazi u fazi postupka javne nabavke. Kada je riječ o izgradnji dovodnog tunela sa ulazom u građevinu i pristupnim tunelima, vrijednost radova je oko 122 miliona KM za taj dio”, rekla je premijerka odgovarajući na poslanička pitanja.

Ona je izrazila zadovoljstvo činjenicom da se “Elektroprivreda Republike Srpske” u ovom projektu nameće kao jedan od investitora i da može uspješno da realizuje projekte.

“Ovaj projekat je značajan ne samo za regiju na kojem se nalazi, već i za cijelu Republiku Srpsku”, istakla je Cvijanovićeva.

Na pitanje da li će Vlada Republike Srpske procesuirati nezakonite privatizacije preduzeća i stečaja, Cvijanovićeva je rekla da Vlada nema nadležnosti za procesuiranje, jer je to pitanje u nadležnosti nekih drugih organa.

“Vlada Republike Srpske apsolutno podržava da sve utvrđene nepravilnosti u privatizaciji ili bilo kojoj drugoj oblasti budu procesuirane i da oni koji su krivi snose odgovarajuće sankcije”, naglasila je Cvijanovićeva.

Upitana da li će Vlada uvesti pravilo da budu smjenjivani rukovodioci javnih preduzeća i vršioci dužnosti direktora koji su imali negativan revizorski izveštaj u poslovanju ili izvještaj sa rezervom, Cvijanovićeva je rekla da će zato doći vrijeme.

“Odgovornost treba da bude mjerena rezultatima rada. Negativni revizorski izvještaji treba da budu mjera za određeno postupanje Vlade, ali u revizorskim izvještajima ima određenih propusta i radnji koji su nekog drugog tipa i ne odnose se na činjenje određenih krivičnih dijela”, zaključila je Cvijanovićeva.

PREMIJERKA CVIJANOVIĆ: VLADA NIJE NADLEŽNA ZA SKUPŠTINSKE ODBORE

Predsjednica Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović, rekla je da Vlada nema nadležnost u vezi sa radom Anketnog odbora Narodne skupštine Republike Srpske za utvrđivanje odgovornosti tokom poplava.

“Vlada nema nadležnost u radu skupštinskih odbora, niti može da utiče na njihov rad”, rekla je Cvijanovićeva u Parlamentu Srpske tokom poslaničkih pitanja predsjedniku Vlade.

Ona smatra da bi bilo korisno da svako skupštinsko tijelo funkcioniše i radi, te da dolazi do pozitivnih rezultata.

Govoreći o ulaganju u turizam u 2014. godini, Cvijanovićeva je rekla da je u turizam Srpske u prošloj godini uloženo 2,5 miliona KM.

Ona je navela da su turistički i drugi objekti tokom majskih poplava pretpjeli štetu i da je Vlada Republike Srpske radila na saniranju.

Kada je riječ o saniranju šteta na poplavljenim domaćinstvima, Cvijanovićeva je rekla da je Vlada Srpske posredstvom vaučera , ili platnih kartica obezbijedila više od 80 miliona KM.

Ona je istakla da su u oblasti poljoprivrede rađeni određeni otpisi kompenzacione naknade za poljoprivredno zemljište, duga za đubrivo i nabavku repromaterijala.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *