Razgovor sa hirurgom tokom operacije mozga

February 9, 2017, 9:22 am

Ove operacije nisu bolne za pacijente, jer dobijaju lokalnu anesteziju, a primjenjuju se u slučajevima kada je tumor veoma blizu centra za govor. Prednost ovakve metode je u tome što ljekar može da razgovara s pacijentom tokom zahvata, čime se smanjuje mogućnost da tokom operacije bude povrijeđen njegov centar za govor u kori velikog mozga.

Prof. dr Petar Vuleković, upravnik Klinike za neurohirurgiju i pomoćnik direktora za hirurgiju, kaže da je ovaj uspjeh KCV rezultat timskog rada sedmoro specijalista i nabavke savremenih medicinskih mikroskopa i aparata.

“Pacijenti sami odlučuju da li žele da se ova operacija obavi u budnom stanju. Nije važno samo da pacijenti koriste moć govora tokom zahvata, već da savršeno razumeju šta ih pitamo. Uoči intervencije u budnom stanju, pacijenti najprije budu podvrgnuti psihološkoj pripremi. Bilo je, ipak, slučajeva da se opredele za zahvat “otvorenih očiju”, a zatim dobiju napad panike usred operacije. Tada se proces zaustavi dok se pacijent ne umiri”, pojašnjava dr Vuleković.

Dosadašnje iskustvo ljekara KCV pokazalo je da se većina pacijenata radije opredjeljuje za zahvat u budnom stanju. Ove operacije su veoma složene i u nekim slučajevima mogu da potraju i četiri do pet sati.

Članovi tima dr Vulekovića – doc. dr Sanja Vicković – specijalista anesteziolog, dr Vedrana Karan, neurofiziolog, i dr Bojan Jelača, specijalizant neurohirurgije – kažu da su za njih ovakve operacije ujedno izazov i zadovoljstvo, jer svojim pacijentima mogu da pruže liječenje u skladu sa trenutnim svjetskim standardima.

Kroz nos, bez reza

Počevši od 2012. godine, KCV je prvi u Srbiji započeo operacije tumora hipofize kroz nos, praktično bez hirurškog reza i sa značajno skraćenim periodom oporavka.

NEZAVISNE NOVINE

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *