Za rakiju je bolje jedno ljeto nego devet zima. Ovako glasi zlatno rakijsko pravilo. Ovo tradicionalno piće bilo je glavna atrakcija prve rakijske večeri održane u Derventi. Manifestacija je okupila 12 izlagača, koji su predstavili svoje proizvode, ali i veliki broj ljubitelja tradicionalnih domaćih proizvoda. Ova godina billa je dobra, a šljiva, jabuka, kruška, travarica, samo su neke od vrsta koje su se mogle naći na ovogodišnjoj manifestaciji. Mnogima je proizvodnja rakije je porodična tradicija.
Ima i onih koji redovno posjećuju rakijske festivale. Među njima je Dragiša Gojić koji je svoju rakiju uspješno predstavio na festivalima u Novom Sadu, Žitištu, Apatinu, Trnavi, Istočnom Sarajevu, Rači..Kako kaže vrhunske rezultate u proizvodnji daje spoj nauke i tradicije, a najvažniji faktor za proizvodnju dobre rakije je vrijeme.

Osim izlagača, u manifestaciji su uživali i brojni posjetioci. Mirisi rakije, običaji i dobro raspoloženje obilježili su ovogodišnje druženje.

Igor Žunić, gradonačelnik Dervente, ističe da je glavni cilj ove manifestacija promocija domaćih proizvoda i razvoj turizma u ovom gradu. Kako kaže, vjeruje da će ovaj događaj postati veoma značajna turistička atrakcija u narednim godinama.
Posjetioci su pored degustacije rakije, mogle uživati u bogatom kulturnom programu, drugim traddicionalnim proizvodima i druženju. Veliki broj posjetilaca potvrdio je da ovakve manifestacije imaju posebno mjesto u lokalnoj zajednici.
TV K3 (FOTO TV K3)
