Promovisana “Knjiga o Diani Budisavljević”

November 20, 2014, 8:07 am

Autor Boško Lomović istakao je da je akcija Diane Budisavljević bila najveći humanitarni podvig u Drugom svjetskom ratu.

“Uprkos tome, ona je već 28. maja, po oslobađanju Zagreba `bačena pod tepih` i to je trajalo bezmalo sedam decenija, tako da tek početkom ovog milenijuma počinjemo da otkrivamo Dianu Budisavljević, najprije u Zagrebu, gdje je zahvaljujući Spomen području `Jasenovac` izašao njen dnevnik koji je pronašla njena unuka Silvija Sabo”, rekao je novinarima Lomović.

On je naveo da je “Dnevnik Diane Budisavljević” štampan na njemačkom jeziku u samo 700 primjeraka, što je bilo malo za sam Zagreb a kamoli za cijelu ondašnju Jugoslaviju.

Govoreći o sudbini djece koju je od sigurne smrti spasla Diana Budisavljević, Lomović je rekao da su ta djeca po izlasku iz logora data u brojne hrvatske porodice i naglasio da akciju spasavanja tog obima Budisavljevićeva ne bi mogla da uradi sama, uprkos svom dobrostojećem položaju i ugledu u Zagrebu.

“Spašavala je uz pomoć svojih silnih veza, čak i među oficirima Vermahta i pomagača koje je okupila u svojoj akciji, kojih je bilo više, a njihova imena i biografije se navode u knjizi”, otkrio je Lomović i naglasio da je među pomagačima bilo i Srba i Hrvata, diplomata, njemačkih oficira i visokih ustaških funkcionera.

On je podsjetio da je ustaški režim Ante Pavelića imao tri logora za djecu, te da su to jedini logori za djecu koji su postojali u Drugom svjetskom ratu, jer ih nije imao ni Hitler.

Lomović je rekao da je prihvatio da piše o Diani Budisavljević na prijedlog Steve Ćosovića iz izdavačke kuće “Svet knjige” iz Beograda, te da je na djelu radio kratko, od marta prošle godine, koristeći se “Dnevnikom Diane Budisavljević 1941-1945”, istorijskim izvorima Dragoje Lukića i svjedočanstvima.

On je upozorio da i danas mnogi ne znaju ko je bila Diana Budisavljević jer se o njenoj humanitarnoj akciji nije ni smjelo znati, a da su razlozi zašto je to tako navedeni u njegovom djelu.

Na promociji Knjige o Diani Budisavljević, osim autora, govorili su izdavač Stevo Ćosović i Njegovo preosveštenstvo episkop slavonski Jovan /Ćulibrk/.

Organizatori promocije su Odbor za Jasenovac Svetog arhijerejskog sabora Srpske pravoslavne crkve, a domaćin Javna ustanova Spomen-područje “Donja Gradina”.

Diana /Obexer/ Budisavljević, po rođenju Austrijanka, izbavila je iz ustaških logora u Nezavisnoj državi Hrvatskoj 15.536 srpske djece. Umrlo ih je 3.254 tokom spašavanja ili odmah po napuštanju logora, iscrpljeno torturom, glađu i bolešću, a više od 12.000 izbavljene djece preživjelo je rat.

Njenom ličnom poduhvatu, nazvanom “Akcija Diane Budisavljević”, pridružilo se više od stotinu ljudi, koji su sopstvenu egzistenciju podredili spašavanju zatočene djece od sigurne smrti.

Boško Lomović je srpski novinar i književnik koji je do sada objavio više od 20 zbirki pjesama za djecu i odrasle, romana i pripovjedaka. U Srbiji i drugim zemljama bivše Jugoslavije osvojio je čak 160 nagrada.

Njegove radio drame su emitovane na Radio-Beogradu i Zagrebu. Pjesme i priče su mu objavljene u listovima i časopisima na slovačkom, jermenskom, rumunskom, bugarskom, makedonskom, turskom, engleskom i mađarskom jeziku.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *