Prnjavor: Veliki problemi uzgajivača stoke sa plasmanom i otkupom junadi (FOTO/VIDEO)

August 26, 2020, 1:19 pm

Proizvođači tovnih bikova u Republici Srpskoj našli su se u velikom problemu. Na domaćem tržištu stvorila se velika količina viška junećeg mesa koje nemaju kome plasirati.

Iako je ministarstvo poljoprivrede RS odobrilo tri miliona KM kao subvenciju za otkup junadi i svinja, to se odvija jako sporo ili gotovo nikako.

Sa ovim problemima suočava se i uzgajivač tovnih bikova i svinja Branimir Savić iz Prnjavora, koji je imao posjetu predstavnika resornog ministarstva sa kojima je razgovarao o trenutnoj situaciji.

Zbog pada konzumacije mesa u RS i nagomilavanja viškova junećeg i svinjskog mesa usljed pandemije virusa korona, proizvođači tovne junadi i svinja u Srpskoj dospjeli su u nezavidan položaj.

Uzgajivač tovnih bikova i svinja iz Prnjavora, Branimir Savić- Bane, kaže da je predstavnicima iz resornog ministarstva i Agencije za agrarna plaćanja Srpske, predstavio problematiku sa kojom se suočava.

Kaže da se kao diplomirani inžinjer poljoprivrede ovim poslom aktivno bavi preko 10 godina a sami počeci sežu i do početka 2000-ih godina. U težoj situaciji kaže do sada nije bio. U objektima ima preko 20 bikova od 700 do 800 kilograma ali i više od 200 svinja.

“Mi smo proizvođači trenutno dovedeni u bezizlaznu situaciju. Sad nam je ministarstvo izašlo u susret tako što su dali subvencije klaoničarima za otkup domaće junadi od 70 feninga po kilogramu. Raspisan je konkurs i klaoničari su se prijavili. Mi ih sada uporno pozivamo i to se završava na razgovoru tipa “nazvaću vas” ili se uopšte više ne javljaju. Neki su bili tu i nudili cijenu od tri marke iako je ministarstvo propisalo da je minimalna cijena po kojoj se može otkupiti junad 3,80 KM za kilogram,” kaže Savić.

Savić dodaje da je na ovakve ponuđene cijene nemoguće opstati i da je apsurdno raditi jer se ne može izvući ni čista nula i da su još i na gubitku. Svi kaže pričaju o zaštiti poljoprivrede i da treba ostati na selu, ali kako, pita se Savić?

“Ja kao diplomirani inžinjer poljoprivrede da sam znao i da sam slutio da će ovakva situacija biti nikada se ne bih ni počinjao baviti ovim već bih otišao u inostranstvo za šta sam imao ponudu a odlučio sam da ostanem. Da sam otišao sad bi mi bilo puno bolje”, priča Savić.

Sastanku u domaćinstvu Savića u Babanovcima prisustvovao je još jedan poznati prnjavorski poljoprivrednik, Vladimir Usorac, koji je i predsjednik novoformiranog Udruženja poljoprivrednika u BiH.

Usorac dodaje da je uvoz mesa preplavio Bosnu i Hercegovinu i da se uvozi uglavnom meso lošijeg kvaliteta koje je pred istek roka i to najčešće iz Danske, Holandije i Belgije.

“Meso kome ističe rok u robnim rezervama tih zemalja ono se gura ovamo. Guraju se prednji čerek, plećka i prsa što je inače tri puta jeftinije meso u EU a oni jedu butove, vješalice, bifteke i ostalo. Mi smo u Evropi samo za to da kupimo njihov otpad”, istakao je Usorac.

Apsurdna je situacija da se u RS i BiH proizvede svega oko 30-ak odsto ukupnih potreba za svinjskim i junećim mesom a proizvođači i pored toga dođu u situaciju da to meso nemaju kome prodati.

Ministarstvo je ranije pozvalo klaoničare i mesoprerađivače junadi i svinja sa sjedištem u RS, da iskažu interes za interventni otkup od domaćih uzgajivača za 6.000 junadi minimalne težine 600 kilograma i 10.000 svinja minimalne težine 110 kilograma u periodu do 31. jula ove godine do 16 časova.

Dodaju i da količine za koje otkupljivač izražava zainteresovanost ne mogu biti manje od 200 grla junadi odnosno 500 svinja, za period otkupa od 3. avgusta do 30. oktobra ove godine.

Podsjećamo i da je ministar  spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BIH, Staša Košarac, razgovarao juče u Sarajevu sa predstavnicima najvećih tržnih centara u BiH sa kojima je dogovoreno da se većom zastupljenošću i isticanjem domaćih proizvoda u trgovinama pokuša zaštititi domaća proizvodnja, apostrofirajući upravo proizvođače mesa.

Izvor: TV K3

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *