Predsjednik SNV-a Milorad Pupovac poručio je da ustaškom pozdravu “Za dom spremni!” nigdje u Hrvatskoj ne bi smjelo biti mjesta.
“Žao mi je što nismo ovdje sa predstavnicima državnog vrha, ali nismo uspjeli naći način kako da maknemo ploču sa natpisom `Za dom spremni!` koja je samo 15 kilometara od Јasenovca. Nikakvo opravdanje i izgovor za taj pozdrav ne bi trebalo da važi”, rekao je Pupovac.
On kaže da nikakav izgovor ne bi trebalo da važi ni za one koji taj ustaški pozdrav “možda iz neznanja” uzvikuju na stadionima i za one koji to rade namjerno želeći da ga obnove.
Za Pupovca posebno je sporna odluka hrvatskog Savjeta za suočavanje sa prošlošću da se “na mala vrata” može koristiti ustaški pozdrav.
Predsjednik Saveza antifašističkih boraca i antifašista Hrvatske Franjo Habulin rekao je da su činjenice o zločinu u Јasenovcu dobro poznate, kao i da su jasna sjećanja preživjelih.
“Zločine nisu činili Hrvati već su ih činili hrvatski izrodi – ustaše. Naša je dužnost ponavljati da je fašizam bio najveće zlo u ljudskoj istoriji. Borba se nastavlja”, poručio je Habulin.
Potpredsjednik Hrvatskog sabora Furio Radin nije došao u Јasenovac, ali je poručio da je u mislima sa okupljenim građanima, prenose hrvatski mediji.
“Želim vjerovati da će svaki simbol zločinačkog ustaškog režima zauvijek nestati iz Hrvatske”, navodi se u poruci koju je uputio Radin.
Komemoraciji je prisustvovala i delegacija opozicionog SDP-a na čelu sa Davorom Bernardićem.
Preživjeli logoraši poručuju da ih strašno ljute podjele u društvu, jer žrtvama treba dati zajedničku počast.
Predstavnici srpskih, jevrejskih i antifašističkih organizacija treću godinu zaredom ne učestvuju u zvaničnoj državnoj komemoraciji, koja je najavljena za sutra.
Koordinacija jevrejskih opština posebnu komemoraciju već je održala prošle sedmice, a predsjedni Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović počast žrtvama odala je juče.
Razlog odvojenim komemoracijama je veličanje ustaštva u Hrvatskoj kroz razne načine, posebno korišćenjem ustaškog pozdrava “Za dom spremni”, iako je njegova upotreba zabranjena Ustavom.
Јasenovac je od avgusta 1941. do 22. aprila 1945. godine bio logor smrti, najgori i najzloglasniji od 50 logora i sabirnih centara koje je organizovala NDH, u kojima su ubijani muškarci, žene i djeca zbog svoje vjerske, nacionalne ili ideološke pripadnosti.
Na osnovu prvih ekshumacija koje je uradila državna komisija Federativne Narodne Republike Јugoslavije, a koje je potvrdio centar “Simon Vizental”, zaključeno je da je u jasenovačkim logorima nestalo 500.000 Srba, 80.000 Roma, 32.000 Јevreja i nekoliko desetina hiljada antifašista različitih nacionalnosti.
Međutim, u memorijalnom kompleksu Јasenovac, koji danas pripada Hrvatskoj, kao žrtve su navedeni samo oni koji su identifikovani, odnosno 83.145 ubijenih.
Među stradalima, za 1.337 dana postojanja logora Јasenovac, bilo je više od 20.000 djece.
Komemoracija se održava u znak sjećanja na 22. april 1945. godine kada je posljednja grupa logoraša, njih 600, pokušala proboj iz logora.
Većina je bila pokošena mitraljeskom vatrom stražara ustaša, a proboj iz logora preživjelo je 90 logoraša.
Dan ranije, 21. aprila, preko Save je iz logora odvedeno više od 700 žena koje su pobijene. Brojno stanje zarobljenih muškaraca u Јasenovcu te noći je bilo 1.073, od kojih su samo 54 uspjela pobjeći na slobodu.
Plenković: Dolazak Vulina u Jasenovac nije dobro rješenje
Premijer je poručio da želi da se sutra na službenoj državnoj komemoraciji izrazi poštovanje žrtvama ustaškog logora. “To ću napraviti kao i prošle godine, kao predsjednik vlade, to će učiniti predsjednik Sabora, to je juče učinila i predsjednica Republike i tu nema nikakvih dilema o čvrstim, jednoznačnim i jasnim stavovima hrvatske države i njenih institucija”, rekao je Plenković.
Na komemoraciju u Jasenovcu u nedjelju su po njegovim riječima pozvani Milorad Pupovac iz Srpskog narodnog vijeća, Savez antifašističkih boraca i jevrejskog udruženja. Za te organizacije koje su ove godine, kao i prošle, nezadovoljne odnosom prema ustaškom nasleđu organizovale odvojene komemoracije, premijer je rekao da su s njima vodili dijalog, a one šalju poruku na pogrešnu adresu.
“Situacija nikako nije ista ove godine u odnosu na prošlu godinu i u odnosu na naslijeđene pa i podmetnute probleme”, poručio je premijer, dodavši kako vodi politiku jasnog određivanja prema svim totalitarnim režimima pri čemu nema nikakvih dilema o osudi ustaških zločina u Jasenovcu.
Srbija ipak jasnije osudila incident u Skupštini, to je dobro
Za incident koji je nedavno u srpskoj Skupštini napravio lider Srpske radikalne stranke Vojislav Šešelj koji je rekao da je gazio hrvatsku zastavu i vrijeđao hrvatsku delegaciju, Plenković je rekao da su “osude od strane Srbije, kako dani prolaze ipak jasnije nego one prve, što je dobro”.
Incident je po Plenkovićevim riječima, “svojstven osuđenom ratnom zločincu Šešelju koji je svojim činom oskvrnuo simbol hrvatske države i vređao delegaciju”.
To je, dodao je Plenković, zahtijevalo trenutnu odluku predsjednika Sabora Gordana Jandrokovića i članova idelegacije da se vrate u Zagreb, a nakon što je Hrvatska, ne tako davno, u funckiji dobrog domaćina prihvatila i primila na poziv predsjednice predsjednika Srbije Aleksandra Vučića.
“Nastavak saradnje po svim predviđenim temama s hrvatske strane bio je u dobroj vjeri, od dijaloga o nastavku saradnje na saobraćajnim koridorima do razgovora o temama koje opterećuju odnose, poput zakona o nadležnosti državnih organa Srbije za procesuiranje ratnih zločina”. Upitan da li Hrvatska insistira na sprovođenju srpskih zakona po kojima osuđeni ratni zločinac ne može sjediti u skupštini, rekao je da su to stvari koje Srbija sama mora da riješi.
“Srbija ima neka prethodna pitanja koja mora riješiti, pa dio katarze u odnosu na Miloševićev režim i agresivnu politiku prema Hrvatskoj i BiH mora riješiti sama sa sobom”, poručio je premijer, ocijenivši važnim da vlast u Srbiji jasno osudi ono što se radi i događa.
RTRS/NEZAVISNE NOVINE