U okviru manifestacije Banjalučko proljeće 2026 instruktori Skužbe hitne medicinske pomoći Doma zdravlja Banja Luka organizovali su pokaznu vježbu na Gradskom mostu. Vježba je organizovana u saradnji sa Civilnom zaštitom, Vatrogasnom jedinicom, kajak kanu klubom I Gorskom službom spasavanja Banja Luka. Cilj je demonstracija stručnih postupaka I koordinacije hitnih službi prilikom zbrinjavanja pacijenata u vanrednim situacijama.
Demonstrirana je vježba slijetanja automobila u Vrbas, s obzirom na to da su takve situacije nerijetko prisutne u praksi. Poseban akcenat stavljen je na značaj pravovremenog zbrinjavanja ugroženog pacijenta, odnosno što bržu reakciju na terenu. Cilj pokazne vježbe je približiti javnosti značaj brze reakcije i zajedničkog djelovanja svih službi zaštite i spasavanja, kažu stručnjaci. Ističu i važnost dobre sinhronizacije rada službi koje pružaju prvu pomoć povrijeđenima.
Ove službe imaju izuzetno veliki značaj za stanovništvo. Potrebno je kontinuirano raditi na unapređenju njihovog statusa, položaja i opremljenosti, posebno kada je riječ o službi hitne medicinske pomoći, istakla je direktor Doma zdravlja Nevena Todorović.
Iz vatrogasno-spasilačke jedinice ističu da je prevencija najvažniji segment njihovog rada. Naglašavaju da je jedinica veoma dobro opremljena i da se na unapređenju opreme i kapaciteta kontinuirano radilo godinama unazad.
Vježba je izvedena prema pripremljenom scenariju, povodom obilježavanja Dana grada, a u cilju predstavljanja spremnosti i važnosti zajedničkog rada službi.
TV K3



