Pčele prisiljene na prerano sakupljanje meda

February 12, 2015, 9:47 am

Naučnici čija je studija objavljena u ponedjeljak u “Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America” (PNAS) vjeruju da je manjak odraslih pčela uzrok naglog propadanja društvene strukture košnica.

Prethodna istraživanja su već pokazala da u situacijama u kojima velik broj odraslih pčela ugiba od insekticida ili parazita, nezrele pčele moraju početi sakupljati med prije nego što dosegnu dob za tu zadaću.

Normalno je da pčele počinju sakupljati med kada dosegnu dvije do tri sedmice, prenosi portal croenero.eu.

Međutim, ako su kolonije oslabljene bolestima, nestašicom hrane ili drugim faktorima koji izazivaju pomor odraslih pčela, nezrele pčele su prisiljene da se uključe u ciklus.

Naučnici su pčele opremili odašiljačima kako bi pratili kretanje hiljada pčela tokom čitavog njihovog života. Ustanovili su da pčele koje počinju sakupljati med prerano umiru češće od drugih već na prvim letovima izvan košnice.

“Činjenica da mlade pčele napuštaju košnicu ranije kako bi sakupljale nektar i pelud moguće je prilagođavanje na pad broja starijih medarica”, kaže Klint Peri s Fakulteta za biologiju i hemiju na Univerzitetu “Queen Mary” u Londonu.

Ako takav postotak većeg mortaliteta potraje predugo, ravnoteža kolonije je narušena i može imati katastrofalne posljedice, dodaje jedan od koautora studije.

“Starost u kojoj se pčele uključuju u skupljanje nektara mogla bi biti dobar pokazatelj zdravlja cijele košnice”, objašnjava Peri.

Autori smatraju da je njihov rad rasvijetlio razloge naglog propadanja pojedinih pčelinjih kolonija.

Sindrom naglog propadanja kolonija početkom 21. vijeka pogodio je Evropu i SAD, s gubitkom populacija od 30 do 90 posto.

Domaće i divlje pčele, kao i drugi oprašivači koji omogućuju reprodukciju od 70 do 80 posto cvjetnica, bitne su za ljudsku prehranu. Više od 70 posto kultura, od kojih gotovo sva voća, povrća, uljarice, začini, kava, kakao, od njih snažno zavise.

Bijela kuća je u junu 2014. saveznim agencijama naredila da prouče učinke hemijskih tvari na pčele i druge oprašivače.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *