Otkrivena najstarija svjetlost u svemiru

February 20, 2016, 9:34 am

Svjetlosni trag koji izbija iz supermasivne crne rupe pružio je astronomima uvid u svjetlost koja je emitovana kada je svemir bio star samo 2,7 milijardi godina! Istraživači Nasine opservatorije Čandra pronašli su udaljeni mlaz svjetlosti koji otkriva da je tokom prvih nekoliko milijardi godina od Velikog praska postojalo mnogo više supermasivnih crnih rupa sa snažnim mlazevima nego što se ranije mislilo.

U to vrijeme, svemir je bio star samo petinu njegovog današnjeg doba, a preostalo zračenje bilo je znatno snažnije, piše “Dejli mejl”. Svjetlosni “rep” koji je otkrila Čandra osvjetljava najstarija svjetlost u univerzumu. Opažen je u sistemu nazvanom B3 0727+409 i udaljen najmanje 300.000 svjetlosnih godina.

Iako astronomi još nisu saglasni u vezi sa time kako mlazevi emituju rendgensko zračenje, navode da elektroni iz mlaza B3 0727+409 najvjerovatnije putuju brzinom približnom brzini svjetlosti nekoliko stotina hiljada svjetlosnih godina kako bi proizveli X-zrake koje je registrovala opservatorija.

U prvih nekoliko milijardi godina nakon Velikog praska svemir je bio ispunjen znatno većim intenzitetom kosmičkog mikrotalasnog pozadinskog zračenja (CMB) nego danas.

U to vrijeme elektroni svjetlosnih mlazeva prolazili su kroz CMB zračenje i sudarali se sa mikrotalasnim fotonima, povećavajući energiju talasne dužine rendgenskih zraka. Ovakve pojave obično bilježe radio opservatorije, ali ovaj put je rendgensko snimanje prikazalo mlaz koji nije pokazao gotovo nikakav radio signal. “Do ovog otkrića došli smo sasvim slučajno, tražeći nešto drugo.

Ovakvi prizori prilično su neuobičajeni. Ako ovako svijetli rendgenski mlazevi mogu da imaju vrlo slabe radio dvojnike, to znači da može postojati još ovakvih pojava, samo ne znamo za njih jer do sada nismo sistematski tragali za njima”, izjavio je koautor studije Lukas Stavarz sa Jagelonskog univerziteta u Poljskoj.

Ovakvi svjetlosni tragovi pružaju naučnicima uvid u ponašanje supermasivnih crnih rupa u ranim godinama svemira, kao i to kako se ova svojstva mogu mijenjati tokom vremena.

 

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *