Kompanija “Kveka mamas” koristi tanzanijski kakao i domaći šećer da napravi organsku čokoladu, koja je 100 odsto afrička. Ona pakuje svoje proizvode u ambalažu od recikliranih kukuruznih ljuspica, što joj obezbjeđuje izuzetnu autentičnost. Još nekoliko firmi dijele Kvekine ideale i krenuli su u sličnu proizvodnju sa domaćim sirovinama.
Druge firme kao što je “Golden tri” iz Gane koriste domaći kakao, ali uvoze mlijeko u prahu i šećer. Multinacionalne kompanije kao što je “Nestle” masovno proizvode čokoladu u Južnoj Africi, za potrošače sa tog kontinenta, ali od sastojaka uvezenih sa svih strana svijeta.
“Kveka mamas” zapošljava pet ljudi i njena mala veličina osvjetljava veliki problem, da u afričkoj industriji čokolade, vrijednoj 110 milijardi dolara, dominiraju inostrane zapadne kompanije, mada zapadna Afrika proizvodi 70 odsto svjetskih količina kakaoa.
Najveći proizvođači kakaoa su Obala Slonovače i Gana, ali im nedostaju mljekare i industrija šećera, kako bi kompletirale svoju prizvodnju, a kako se kakaom trguje širom svijeta, afrički proizvođači nemaju prednost u pravljenju čokolade.
– Ne možete naći veliku proizvodnju čokolade u podsaharskoj Africi, zato što nije komercijalno održiva – navela je analitičarka Ekobanke iz Obale Slonovače Viktorija Krendel.
Crne i bijele čokolade i čokoladice “Kveka mamasa” prodaju se po najvišim cijenama u ekskluživnim radnjama i hotelima u Dar es Salamu i Zanzibaru, a imaju svoje obožavaoce među bogatim Tanzanijcima, emigrantima i turistima.
Kompanija je osnovana 2012. godine i počela je da koristi kakao nabavljen od malih farmera sa jugozapada Tanzanije, što je zahtijevalo devet mjeseci proba i grešaka, dok se nije došlo do savršenog recepta.
– Otkrili smo mnoge stvari, među kojima da toplota i vlažnost ne idu dobro sa pravljenjem čokolade – rekla je vlasnica.
Prije nekoliko mjeseci ona je sa svojim poslovnim partenerom otvorila prodavnicu u luksuznoj četvrti Dar es Salama, na obali Indijskog okeana. Kveka smatra da postoji veliki potencijal za proizvode kojih nema na tamošnjem tržištu.
Potrošnja čokolade u podsaharskoj Africi je u porastu. Prodaja na najvećem tržištu – u Južnoj Africi – dostigla je 531 milion dolara u 2014. godini, prema istraživanju agencije Nilsen. Južna Afrika nije veliki proizvođač kakaoa, ali jeste čokolade, jer su u njoj prisutne i velike svjetske firme.
Nahid Ahmed je počeo u Keniji da proizvodi “apsolut čokoladu” u novembru, pošto je prethodno uspio da postigne ukus fine vrhunske čokolade u školi kuvanja u Južnoj Africi. On sada proizvodi 100 kilograma mjesečno, prodaje svoju verziju čili čokolade sa tartufima, u staklenim vitrinama u prodavnici u Najrobiju, koja izgleda kao prodavnica nakita.
Njegova obližnja fabrika pokazuje koliko je dalek san o potpuno afričkoj čokoladi, jer koristi italijanske mašine, kalupe za praline iz Belgije i morsku so iz Engleske. Kakao dolazi iz Gane i to je jedini afrički input.
RTRS