Iako zakonom nije propisano, Agencija za statistiku BiH dva mjeseca nakon objavljivanja rezultata popisa stanovništva, domaćinstava i stanova u BiH te podatke objavila je i u “Službenom glasniku Bosne i Hercegovine”.
“Takva objava je preuranjena i u suštini samo je nastojanje da se tobože ozvanične rezultati nastali obradom prema jednostrano donesenom programu”, rekla je Radmila Čičković, direktor Republičkog zavoda za statistiku, dodajući da su objavljivanjem rezultata u “Službenom glasniku” sve pokazali jer žurba da se nešto ozvaniči dovoljno govori o cijelom procesu.
Ona naglašava da u okviru Centralnog popisnog biroa nikada nije bilo riječi o potrebi objavljivanja tih rezultata u “Službenom glasniku BiH” jer ni u jednom dijelu zakon nije to ni spomenuo.
U svom reagovanju Republički zavod za statistiku podsjeća da ni Međunarodna posmatračka operacija (IMO) nije dala svoj konačan izvještaj o popisu BiH, tek nakon kojeg bi se trebalo znati da li takvi rezultati mogu da budu međunarodno priznati. “Praksa međunarodnih eksperata i dosad je bila da verifikuju sve ono kakvo god da je, daleko od struke i zakona, samo ako dolazi iz Agencije za statistiku BiH, a suprotno je stavovima iz Zavoda za statistiku RS”, navodi se, između ostalog, u reagovanju Republičkog zavoda za statistiku RS.
Kada su u pitanju sami podaci koji su objavljeni, a s kojima se RS ne slaže jer su objavljeni nakon preglasavanja, odnosno nakon jednostrane odluke direktora Agencije za statistiku BiH, u njima se navodi da u BiH živi 3.531.159 stanovnika i to 50,11 odsto Bošnjaka, 30,78 odsto Srba i 15,43 odsto Hrvata.
Prema tim podacima, u FBiH živi 2.219.220 stanovnika ili 62,85 odsto, u RS 1.228.423 stanovnika ili 34,79 odsto, dok u distriktu Brčko živi 83.516 stanovnika ili 2,37 odsto. Prosječna starost stanovnika u BiH prema podacima objavljenim u “Službenom glasniku BiH” je 39,5 odsto, najmnogoljudniji grad sa 275.524 stanovnika je Sarajevo, dok je stopa nepismenosti 2,82 odsto, a broj visokoobrazovanih 12,7 odsto, što je ubjedljivo najmanje u regionu.
S obzirom na to da RS ne priznaje ove rezultate i tvrdi da su objavljeni mimo zakona jer je oko 200.000 ljudi koji ne žive u BiH dobilo status rezidenta u narednih nekoliko mjeseci može se očekivati obljavljvanje podataka samo za RS.
“Trenutno se radi na donošenju metodologije za obradu rezultata popisa i imamo zakonom definisan rok za to koji ćemo ispoštovati”, rekla je Čičkovićeva.
(Nezavisne novine)