Novak u finalu Australijan opena!

January 30, 2015, 12:31 pm

Na putu ka petoj tituli u Melburnu, Novaku stoji Endi Mari, sa kojim će odmeriti snage u nedelju.

Prvi teniser sveta Novak Đoković plasirao se u finale Australijan Opena, pošto je u neverovatnom polufinalu posle velikih muka savladao branioca titule Švajcarca Stanislasa Vavrinku sa 7:6 (7:1), 3:6, 6:4, 4:6, 6:0.

Pobeda Đokovića bila je obeležena stalnim oscilacijama u igri, ali je najbolji srpski teniser u odlučujućem petom setu namestio nišanske sprave i plasirao se u svoje peto finale u Melburnu, u kojem je do sada četiri puta trijumfovao – 2008, 2011, 2012, 2013.

Đoković je povećao skor u broju pobeda protiv Vavrinke na 17:3, istovremeno se revanširavši Švajcarcu za poraz u četvrtfinalu prošlogodišnjeg Australijan Opena.

Srpski teniser će se u borbi za trofej u Melburnu, ukupno osmi gren slem u karijeri, sastati sa Britancem Endijem Marijem protiv koga vodi u međusobnim duelima sa 15:8.

Zanimljivo je da je Đoković bio bolji od Marija u tri velika gren slem finala – 2011. i 2013 u Melburnu i 2012. na Ju-Es Openu.

Ovako je protekao meč:

13.15 – Gotovo je, Novak Đoković je u finalu Australijan opena.

13.10 – U velikom stilu Đoković dolazi do prednosti od 5:0, as udarcem, pa će Vavrinka servirati za ostanak u meču.

13.07 – Vavrinka se ne predaje i dolazi do šanse za vrati brejk. Novak uzvraća, izjednačuje i stiže do prednosti.

13.03 – Vavrinka u krizi. Posle sigurno osvojenog servisa za 3:0, Novak u šansi da načini novi brejk. Novak uspeva da osvoji i drugi brejk za 4:0!

12.50 – Odličan početak petog seta za Novaka, koji je napravio brejk i poveo sa 2:0.

12.34 – Nerešeno je, 2:2 u setovima, Vavrinka je sve bolji, koristi pad u igri Đokovića. Bez dileme, velika borba će se voditi u petom setu.

12.22 – Švajcarac vodi sa 4:3, pošto je napravio brejk bez izgubljenog poena. Vavrinka je vrlo siguran u narednom gemu, lako dolazi do poena, pa će Đoković servirati za ostanak u setu.

12.11 – Vavrinka u šansi da uzvrati brejk. Ima dve brejk lopte i uspeva da realizuje prvu šansu za 2:1.

12.05 – Novak rutinski dobija svoj servis na početku četvrtog seta, a onda dolazi do prve brejk prilike koju Vavrinka otklanja sigurnim servisom. Nova brejk šansa za Novaka i ovaj put uspeva – 2:0 za Đokovića.

11.51 – Greši Vavrinka u dramatičnoj završnici trećeg seta. Fantastičan tenis, Novak je poveo sa 2:1 u setovima.

11.38 – Vavrinka je uspeo da izjednači na 3:3, ali ga je Novak sprečio da preokrene ovaj set u svoju korist. Rezultat je 4:3 za srpskog tenisera.

11.31 – Vraća se Švajcarac u ovaj set, vezao je dva gema, od kojih je brejk napravio bez izgubljenog poena.

11.22 – Meč kako odmiče, poeni su sve duži i zanimljiviji. Novak je poveo sa 3:0, a u ovom gemu videli smo poen sa 27 razmenjenih udaraca.

11.17 – Bolja igra Đokovića, brejk mu donosi prednost od 2:0 u trećem setu.

11.14 – Velika borba za prvi gem u trećem setu. Đoković je poveo, posle 12 minuta igre.

11.02  – Vavrinka servira za set i sigurnim servisima uspeva da vrati meč na početak, izjednačivši na 1:1 u setovima.

11.00 – Novak uzvraća ubrzanim ritmom igre na servis Vavrinke, ali ne uspeva da vrati brejk. Vavrinka vodi sa 5:2, Đoković servira za ostanak u setu i smanjuje na 3:5.

10.55 – Vavrinka uspeva da dođe do prve brejk lopte u drugom setu, a Đoković čini dvostruku servis grešku i Vavrinka vodi sa 2:4.

10.45 – As udarcem Stan Vavrinka dolazi do prednosti u drugom setu, ali Đoković uzvraća dobijanjem svog servisa za 2:2.

10.25 – Novak fantastičan u taj-brejku, posle 43 minuta igre, osvajio je prvi set rezultatom 7:6 (7:1).

10.20 – Igraće se taj-brejk u Melburnu.

10.05 – Kakav odgovor Đokovića! Bez izgubljenog poena, Novak vraća brejk, rezultat je 4:4.

10.00 – Vavrinka pravi prvi brejk na meču. Doduše, Novak mu je pomogao, pošto je vezao nekoliko grešaka.

9.50 – I Đoković i Vavrinka vrlo sigurni na svom servisu, još nema brejka, rezultat je 2:2.

9.40 – Počeo je meč, prvi servis ima Đoković.

09.30 – Očekuje se početak duela Đokovića i Vavrinke. Završeno je finale ženskih dublova, koje je bilo na programu pre ovog duela, i Čehinja Lusija Safarova i Amerikanka Betani Matek-Sends pobednice su Otvorenog prvenstva Australije u tenisu u konkurenciji ženskih dublova. Vavrinka i Đoković su počeli zagrevanje, prvi na servisu biće Đoković.

Duel Đokovića i Vavrinke biće treći na Rod Lejver areni gde program u pet sati otvara polufinale mešovitog dubla Martina Hingis (Švajcarska)/Leander Paes (Indija) -Su Vei Hsie (Kineski Tajpeh)/Pablo Kuevas (Urugvaj).

Nakon toga na teren će izaći Amerikanka Betani Matek Sends i Čehinja Lusi Safarova, koje se u finalu ženskog dubla sastaje sa Jung Jan čan (Kineski Tajpeh) i Ži Ženg (Kina).

Đoković je u četvrtfinalu pobedio Kanađanina Miloša Raonića sa 7:6 (7:5), 6:4, 6:2, dok je Vavrinka bio bolji od Japanca Keija Nišikorija sa 6:3, 6:4, 7:6 (8:6).

Biće to repriza prošlogodišnjeg četvrtfinala u kojem je Vavrinka posle velike borbe u pet setova dobio Đokovića, ali i duela osmine finala iz 2013. godine, kada je Đoković slavio u petom setu sa 12:10.

Đoković i Vavrinka do sada su se sastajali 19 puta i srpski teniser vodi sa 16-3 u pobedama. Poslednji put igrali su na završnom mastersu u Londonu i slavio je Đoković sa 6:3, 6:0.