Njemačka pregazila Brazil – 7:1!

July 9, 2014, 6:51 am

Na stadionu Minerao u Belo Horizonteu viđena je istorijska utakmica po mnogim parametrima, ali će ova generacija Brazila sigurno ostati obeležena katastrofom.

U senci ubedljive pobede i mnogih negativnih rekorda ostala je činjenica da je Miroslav Kloze postao najbolji strelac u istoriji svetskih prvenstava sa 16 golova. Kloze je prestigao Ronalda i osamio se na čelu večne liste.

Ovo je ujedno bio i najubedljiviji poraz nekog domaćina Mundijala, a Nemačka je postala prva reprezentacija koja je sedam puta tresla mrežu protivnika u polufinalu.

Brazil je okončao period od 38 godina bez poraza na domaćem terenu, ali je to uradio na najgori način. Crni dan u istoriji brazilskog fudbala.

Brazilci su bili oslabljeni neigranjem najboljih igrača Nejmara i Tijaga Silve, ali i pored toga niko nije očekivao da će se nešto slično desiti. Izjednačen je najteži poraz (6:0 od Urugvaja 1920. godine), a prvi put u istoriji neki brazilski golman primio je sedam pogodaka.

Nemci će imati priliku da naprave više u odnosu na prethodna dva prvenstva, kada su završavali na trećem mestu. Pobednik ovog meča u borbi za titulu igraće protiv Argentine ili Holandije.

Ništa nije govorilo da će biti tako, pošto su Skolarijevi izabranici bolje otvorili meč i imali inicijativu u uvodnim minutima. Ipak, rano primljen gol ih je potpuno presekao, a posle su na površinu izašle sve slabosti ekipe Brazila.

Već u 11. minutu bilo je 1:0 za Nemačku, a ‘elf’ je gol postigao posle kornera i velike greške odbrane. Pokušaj asistencije Kedire iz prve prave akcije, Marselo je izbio u korner. Udarac iz ugla izveo je Kros, njegov centaršut išao je na drugu stativu gde je Miler, potpuno neomatan zahvatio loptu i poslao je ispod Sezara. To je fenomenalnom Nemcu bio ukupno 10. gol na svetskim prvenstvima.

Lošu postavku i neodgovornu defanzivu Nemci su kaznili iz prvog šuta, ali niko nije mogao ni da sluti koji će rezultat biti na isteku pola časa igre.

Fudbal je u 23. Minutu dobio novog rekordera – Miroslav Kloze postao je najbolji strelac u istoriji Mundijala! Kloze je jednu akciju Ezila i Milera kroz središnji deo odbrane rivala kaznio iz drugog puta, pošto mu je prvi udarac sa nekih 10 metara odbranio Sezar. On je postigao 16. gol na svetskim prvenstima i osamio se na čelu večne liste strelaca.

Nemačka nije imala nameru da stane, a napadač Lacija je samo najavio ono što će se desiti u narednih šest minuta. Već u sledećem napadu, po desnoj strani prošao je Filip Lam. Desni bek vratio je povratnu na ivicu kaznenog, Miler je promašio, ali je na loptu naleteo Kros i levom nogom je poslao u donji desni ugao Brazila. Žulio Sezar dotakao je loptu, ali je bio kratak.

Fenomenalno veče Kros je zaokružio u sledećem napadu, što mu je omogućilo da ponese epitet igrača utakmice, već na polovini prvog poluvremena. Ovoga puta Kedira i on su izradili celokupnu odbranu Brazila posle greške Fernandinja, a Krosu je samo ostalo da ubaci loptu u praznu mrežu.

„Blickrig“ Nemačke kompletirao je Kedira, koji je krunisao odličnu partiju. Gotovo preslikana akcija kao kod prethodnog gola, s tim da je vezista Reala iskoristio dodavanja Ezila.

Mogli su igrači Joakima Leva još neki put da ugorze Sezara, ali se činilo kao da ne žele da potpuno ponize domaćina, pa se tim rezultatom otišlo na odmor.

Pokušao je Skolari izmenama odmah na startu poluvremena, a one su mu donele dve najveće šanse na meču. Međutim, tada je na scenu stupio fenomenalni Manuel Nojer koji je odbranio prvo Oskaru, pa onda i Paulinju dva puta.

Nakon uvodnih pet minuta ušlo se u nešto mirniji period meča, koji su Nemci prekinuli u 69. minutu preko Širlea. Širle je zamenio Klozea i u jednom od prvih napada se upisao na semafor. Po desnoj strani kombinovali su Lam i Ezil, desni bek je ušao u kazneni, pronašao usamljenog Širlea na sedam metara, a ovaj ispred Milera lagano savladao Sezara. Ponovo je kažnjena u ovom meču amaterska odbrana Brazila.

Kako je meč odmicao tako je sve izvesnije bilo da će Brazil po prvi put u istoriji primiti sedam golova. To si desilo samo deset minuta posle šestog – Širle je ponovo bio strelac, a u ulozi asistenta još jednom se našao Filip Lam.

Lam je na levoj strani proigrao napdača Čelsija, ovaj je u trku prihvatio loptu i levom nogom je poslao od prečku u mrežu – najlepši gol ove večeri.

To nije bio kraj uzbuđenjima, jer je Ezil u 90. minutu mogao da postigne i osmi, čime bi ‘panceri’ izjednačili najubedljiviju pobedu ostvarenu 2002. godine. Međutim, iako je izašao 1 na 1 sa Sezarom, slabo je šutirao i lopta je otišla pored gola.

Sledeći napad doneo je počasni pogodak za Brazil, strelac je bio Oskar. Oskar je uspeo da primiri ispucavanje Sezara, prevari Boatenga i prebaci Nojer koji ovoga puta nije imao nikakve šanse. Na taj način, ‘Selesao’ je postigao počasni pogotak i za nijansu ublažio veliku sramotu.