Mirjanić: Novi zakoni za pomak u privredi

September 29, 2015, 9:59 am

Ministar Stevo Mirjanić u intervjuu Srni ističe da je cilj ovih zakonskih rješenja kreiranje poslovnog ambijenta, te usklađivanje sa evropskim pravnim okvirom, kao i sa strateškim okvirima razvoja poljoprivrede do 2020. godine.

Podsjećajući da zadaci obuhvaćeni Reformskom agendom imaju podlogu u Ekonomskoj politici Srpske za 2015. godinu, Mirjanić precizira da se sve aktivnosti odnose i na uspostavljanje IPARD operativne strukture za korišćenje pretpristupnih sredstava EU.

Ona su namijenjena za poljoprivredu i ruralni razvoj, kao i za uspostavljanje sistema zemljišnih površina i unapređenje sistema za obilježavanje životinja – što su aktivnosti koje se sprovode sa zajedničkim institucijama BiH.

Mirjanić napominje da Reformska agenda obuhvata i aktivnosti koje je Ministarstvo preduzelo na reformisanju javnih preduzeća u oblasti šuma i voda.

On podsjeća da je Vlada Srpske usvojila programe mjera za redefinisanje organizaciono-ekonomske i kadrovske pozicije preduzeća “Šume Republike Srpske” i za uspostavljanje racionalne i efikasne funkcije Javne ustanove “Vode Srpske”.

Od novog rukovodstva “Šuma Republike Srpske” Mirjanić očekuje stabilizaciju poslovanja preduzeća u svim segmentima i redovno servisiranje zakonskih obaveza – očuvanje šumskog eko-sistema, pozitivno poslovanje, ulaganje u prostu reprodukciju šuma, ispunjavanje obaveza prema radnicima, lokalnim zajednicama i dobavljačima.

“Posebnu odgovornost `Šume` moraju pokazati prema svim drvoprerađivačima Srpske, a prije svega visokim finalistima jer je to prvorazredni interes ekonomije Srpske”, ističe Mirjanić.

Kada je riječ o dobiti od 640.000 KM koje je ovo preduzeće ostvarilo u prvih šest meseci, ministar navodi da je to rezultat povećane poslovne discipline i primjene mjera koje je Vlada usvojila.

Mirjanić ukazuje na to da je pečat nepovoljnim uslovima privređivanja u pljoprivredi dala ovogodišnja suša, koja je uticala da obim proizvodnje ključnih proizvoda bude desetkovan.

Najveća šteta zabilježena je u proizvodnji kukuruza i soje, gdje se procjenjuju gubici od 40 do 50 odsto, zatim u proizvodnji povrća na otvorenom, te u stočarskoj proizvodnji.

Mirjanić navodi da se u proizvodnji povrća na otvorenom, gdje su instalisani sistemi za navodnjavanje, očekuju prinosi u granicama višegodišnjeg prosjeka i dobar kvalitet proizvoda, dok se kod proizvođača koji nisu navodnjavali očekuje šteta od 40 do 60 odsto, posebno tamo gdje je na prinose uticao grad.

Vlada je konstantno pratila stanje i preduzimala mjere, pa se, prema posljednjim procjenama, očekuje da će smanjenje obima i vrijednosti poljoprivredne proizvodnje zbog suše u ovoj godini iznositi oko 200 miliona KM.

U Ekonomskoj politici za ovu godinu procjenjeno je ulaganje od 200 miliona KM u djelatnosti koje pokriva Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, a Mirjanić navodi da je riječ o važnim ulaganjima za razvoj agrarnih subjekata, sanaciju štete od poplava, navodnjavanje i podsticaje.

Sredstva IRB-a u iznosu od 65 miliona KM namijenjena su za podršku tekućoj proizvodnji i ulaganja u razvoj agrarnih subjekata, a od 60 miliona KM za podsticaje realizovano je 15 miliona KM.

Mirjanić poručuje da će sredstva za podsticaje u 2015. godini biti isplaćena, kao što je to učinjeno i u prethodnoj godini, te da Ministarstvo nema dugovanja iz ranijeg perioda i da poslednje dvije godine nema nikakvih prekoračenja obima sredstava namijenjenih podsticajima.

Sredstva međunarodnih projekata, koja se usmjeravaju putem Ministarstva, u ovoj godini iznose deset miliona KM i biće realizovana u većem broju opština Srpske, rekao je Mirjanić u intervjuu Srni.

Napominjući da se projekat razvoja navodnjavanja realizuje iz kreditnih sredstava Svjetske banke u vrijednosti od 34 miliona KM, Mirjanić podsjeća da je 2014. godine završena izgradnja sistema na 824 hektara poljoprivrednog zemljišta u Pelagićevu i Bijeljini, te da su toku aktivnosti u vezi sa izgradnjom sistema na dodatnih 818 hektara.

U toku je i priprema za izgradnju spojnog kanala od rijeke Vrbas do obodnog kanala Osorna – Borna, čime bi bilo obezbijeđeno navodnjavanje oko 3.818 hektara površine u Lijevče Polju, a procijenjena vrijednost je osam miliona KM.

“U oblasti zaštite od poplava imamo četiri izvora finansiranja. Tu je projekat hitne pomoći i zaštite od poplava koji se finansira iz kredita Evropske investicione banke u iznosu od 55 miliona evra.

Do sada je potpisano 25 ugovora za ukupno 45 pojedinačnih projekata. Ukupno je ugovoreno, uključujući i nadzor, više od 44 miliona KM”, navodi Mirjanić.

Osim toga, pokrenute su aktivnosti na pripremi projekta hitne mjere za zaštitu od poplava za područje Bijeljine i Goražda, koje će biti finansirane iz kredita Svjetske banke u vrijednosti od 13,8 miliona dolara.

Mirjanić napominje da je u toku i ugovaranje projekta obnove od poplava, takođe iz kredita Svjetske banke, u okviru kojeg su predviđena ukupna ulaganja od tri miliona KM za sanaciju vodoprivrednih objekata.

“Tu su i sredstva iz Fonda solidarnosti iz kojeg je izdvojen 21 milion KM za izvođenje radova na sanaciji vodoprivrednih objekata”, precizira Mirjanić i podsjeća da je Fond za sanaciju šteta od poplava u biljnoj i animalnoj proizvodnji obezbijedio 12 miliona KM – oko 20 odsto u odnosu na ukupnu štetu.

Mirjanić navodi da je u oblasti šumarstva, u okviru Sporazuma o grantu GEF-a /Projekat održivog upravljanja šumama i krajolikom/, ove godine realizovano 1,5 miliona KM za pošumljavanje 373 hektara goleti na ukupno 76 mikrolokacija.

Period za realizaciju ovog projekta je 2014-2019. godina sa ukupnim iznosom finansiranja za Srpsku od gotovo tri miliona dolara.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *