Mega Leks pobjednik Kupa Radivoja Koraća

February 22, 2016, 8:09 am

Košarkaši Mega Leksa osvojili prvi trofej u istoriji kluba – Kup Radivoja Koraća. Najkorisniji igrač finalnog turnira i finalne utakmice je Nikola Ivanović.

Košarkaši Mega Leksa osvojili prvi trofej u istoriji kluba, pošto su u Nišu u finalu Kupa Radivoja Koraća pobijedili Partizan sa 85:80 (24:23, 22:25, 20:16, 19:16).

Mega je u prethodne dvije sezone gubila u finalima od Crvene zvezde, koja je na ovom turniru eliminisana u polufinalu od Partizana. Ovo je “malom velikom klubu” prvi trofej od osnivanja, 1998. godine. Najefikasniji u pobjedničkom timu bio je Nikola Ivanović sa 24 poena, dok je Danilo Nikolić postigao 18, a Timote Luvavu 13 poena. Džamar Vilson postigao je 17 poena za Partizan, a slijedili su ga Vanja Marinković i Edo Murić sa po 16. Aleksandar Cvetković završio je utakmicu sa 14.

Partizan je, pred punom halom Čair u kojoj je većina gledalaca navijala za beogradski klub, odlično počeo i poveo 10:2, a posebno je bio raspoložen kapiten crno-bijelih Vanja Marinković, koji je postigao prvih osam poena svog tima. Ipak, Mega je brzo nadoknadila zaostatak i serijom 14:1, u kojoj su se istakli Luvavu i Nikolić, stekla prednost.

Cvetković je tada trojkom na kratko smanjio zaostatak, ali je Nikolić odmah vratio.

Utakmica je do kraja prve dionice bila izjednačena, a Milutinović je u prvom napadu drugom trojkom donio novo vođstvo beogradskom klubu. Tada je Partizan ponovo igrao bolje i novom trojkom Milutinovića, a potom i Eda Murića stekao sedam poena prednosti.

Iako je Murić u drugoj četvrtini bio dominantan i postigao 13 poena, Mega nije dozvolila Partizanu da stekne značajniju prednost do poluvremena, pa su crno-bijeli na pauzu otišli sa plus dva. Igrači Mege su u trećoj dionici dobro skakali u napadu i zahvaljujući tome izjednačili sredinom te četvrtine, ali su potom griješili u napadu, što je Partizanu donijelo lake poene iz kontranapada.

Mega je trojkama uspjevala da drži priključak, posebno su se u timu trenera Dejana Milojevića isticali Nikolić i Ivanović, a Ivanović je trojkom u posljednjoj sekundi treće četvrtine donio prednost svom timu.

Partizan je na početku posljednjeg perioda igrao odlično i serijom 7:0 stekao pet poena prednosti, ali je potom počeo da griješi u napadu. Crno-bijeli nisu iskoristili to što je Mega prvi poen iz igre postigla tek poslije pet i po minuta četvrte četvrtine.

Tada je Ivanović pogodio trojku za svoj 24 poen i ponovo izjednačio rezultat.

Utakmica je ušla u uzbudljivu završnicu, u kojoj su se u Megi isticali Ivanović i Nikolić. Junak utakmice bio je francuski košarkaš iz Mege Timoti Luvavu. On je u posljednjem minutu vezao četiri poena i donio novu prednost od četiri razlike klubu iz Sremske Mitrovice.

Crno-bijeli su pokušavali da nadoknade zaostatak trojkama, ali su redom neprecizni bili Andreja Milutinović i Edo Murić.

Pri vođstvu Mege od 83:80, Ivanović je promašio oba bacanja, ali je crnogorski reprezentativac dvije sekunde prije kraja izblokirao Milutinovićev šut za tri poena, pa je Mega pobijedila i osvojila svoj prvi trofej.

Nikola Ivanović MVP Košarkaš Mega Leksa Nikola Ivanović proglašen je najkorisnijim igračem (MVP) finalne utakmice, a dobio je i nagradu kao najbolji strijelac.

Plejmejker Mege postigao je 24 poena u finalu, a konačni indeks korisnosti bio mu je 31. On je kao nagradu dobio trofej, umjetničku sliku i knjigu posvećenu legendarnom Radivoju Koraću, koju mu je uručio njegov brat Đorđe Korać.