Majami okreće leđa imigrantima

January 28, 2017, 9:23 am

Majami je prvi američki grad koji se povinovao izvršnom naređenju predsjednika Donalda Trampa, koji se odnosi na tzv. gradove utočišta. Naime, prema ovom naređenju, gradovima koji prihvate ilegalne imigrante, takođe poznatim i kao “gradovi utočišta”, biće uskraćeno dobijanje novca iz saveznih fondova.

Ovi gradovi, među kojima je bio i Majami, odbijaju saradnju s imigracionim vlastima i relativno brzo puštaju ilegalne imigrante iz zatvora. Za razliku od San Franciska, Majami nikada nije bio zvanično okarakterisan kao “grad utočište”, ali je od 2013. godine odbijao da pritvara imigrante koje potražuju imigrantske vlasti, prvenstveno ICE.

Vjerovatno iz straha od uskraćivanja miliona iz saveznih fondova, Karlos Gimenez, gradonačelnik Majamija, odlučio je da bude prvi čelnik koji je javno objavio da prihvataju Trampovo izvršno naređenje. Ono što je zanimljivo za ovog gradonačelnika jeste da je on republikanac koji je na posljednjim izborima glasao za Hilari Klinton.

“U vezi s odredbama izvršnog naređenja, nalažem vama i vašem osoblju da ispoštujete sve zahtjeve koje dobijete od Odjeljenja unutrašnje bezbjednosti, a u vezi s pritvaranjem ilegalnih imigranata”, napisao je Gimenez Danijelu Džunioru, direktoru zatvora Majamija.

U ovom memorandumu se jasno naglašava da Majami više neće biti “sigurna luka” za imigrante koji u zemlji borave ilegalno. Tramp je pozdravio Gimenezovu odluku, što je odmah i objavio na Twitteru: “Prava odluka Majamija. Vrlo jaka odluka.”

Prošle godine, okrug Majamija je odbio da pritvori više od 100 ilegalnih imigranata koje su tražile federalne vlasti, navodeći da će to dosta koštati. Međutim, ovaj okrug dobija milione iz saveznih fondova, od onih za njegu starih lica, pa do skloništa za beskućnike, tako da tu ima sasvim dovoljno novca.

Imigracione grupe su već saopštile da pripremaju da se otvoreno bore protiv Trampovog izvršnog naređenja. Inače, Tramp je još ranije izjavio da čak ako neki grad i bude kažnjen zbog neusklađivanja s njegovim izvršnim naređenjem, iz tog smanjenja fondova biće izuzeta policijska odjeljenja.

Ipak, Ričard Dojl, gradski advokat San Hozea, jednog od gradova koji se smatra “gradom utočištem”, kaže da Trampova administracija ne može smanjiti federalna davanja, a da se to pritom ne odrazi na policijske snage, jer zapravo posao policije i jeste da sprovodi imigracionu politiku.

On je dodao da još nije jasno da li se ovo izvršno naređenje odnosi na postojeća federalna finansiranja ili neke buduće grantove. Trampove pristalice su uvjerene da “gradovi utočišta” zapravo ignorišu federalni zakon i sigurni su da bi ih Bijela kuća dobila na sudu bez ikakvih problema. Širom SAD postoji više do 140 što gradova, što okruga koji su utočišta za ilegalne imigrante, a među njima su najpoznatiji: San Francisko, Njujork, Čikago, Sijetl, Majami, Los Anđeles, Boston i mnogi drugi.
Boston, Čikago i Njujork digli glas

Marti Volš, gradonačelnik Bostona, već je obećao imigrantima koji se osjete ugroženima da se mogu skloniti u gradsku vijećnicu.

Ram Emanuel, gradonačelnik Čikaga, je rekao da će se oni oglušiti o Trampovo naređenje. “Mi smo bili i ostaćemo grad koji će biti utočište za sve. Odakle god dolazite, dobrodošli ste u Čikago”, rekao je Emanuel.

I njujorški gradonačelnik Bil de Blazio se oglasio, poručivši: “Mi nećemo deportovati Njujorčane koji poštuju zakon.”
(Nezavisne)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *