Galija, koja je otkrivena 2015. godine i o čijem vlasništvu se i dalje vode žustre polemike, nosila je jedan od najvećih tovara plemenitih metala i dragog kamenja koji je ikada prevožen.
Procjenjuje se da blago na “San Hozeu”, potopljenom 1708. godine, vrijedi oko 20 milijardi dolara.
Prva faza projekta istraživanja nazvana je fazom karakterizacije, a tokom nje će se koristiti daljinski senzori koji će stvarati fotografije lokaliteta kako bi se stekla slika o arheološkom materijalu na morskom dnu.
Podvodni roboti će takođe snimati, mjeriti i proučavati područje oko olupine, sa ciljem da se proširi akademsko znanje, saopštio je kolumbijski Institut za antropologiju i istoriju.
Kolumbijski ministar kulture, Huan David Korea opisao je istraživačku ekspediciju “bez presedana”.
Porinut 1698. godine, brod je potonuo u bici kod ostrva Baru južno od Kartahene dok je plovio od Novog sveta do Španije noseći kralju Filipu Petom blago u kraljevskim kovčezima.
“San Hoze” i njena pratnja naišli su na britansku flotu blizu Barua, a tokom bitke je došlo do detonacije brodskog skladišta baruta, a u eksploziji je poginulo više od 500 članova posade i galija je potpuno uništena.
Istorijski spisi navode da je brod nosio blago prikupljeno u nekoliko španskih južnoameričkih kolonija, uključujući 100 čeličnih kovčega punih smaragda i miliona zlatnih i srebrnih novčića.
The San José, once a marvel of nautical architecture, sank in 1708 off the coast of Cartagena, Colombia, during an ambush by the British, carrying a potentially valuable cargo.
Estimated at over $20 billion, The Colombian government, citing national security, keeps the ship's… pic.twitter.com/hF3eaMtn8U
— Historic Vids (@historyinmemes) May 10, 2024
(RTS – Foto: EPA-EFE/Ricardo Maldonado Rozo)