Kopilot namjerno oborio avion, tvrdi tužilac!

March 26, 2015, 12:23 pm

Na osnovu snimaka razgovora se ne može zaključiti zašto je pilot napustio kokpit niti zašto nije mogao ponovo da uđe u kokpit dok se avion kretao ka francuskim Alpima.

Istražitelji proučavaju snimak razgovora na jednoj od crnih kutija, dok se nastavlja potraga za drugom crnom kutijom.

“Pilot koji se nalazi izvan kokpita kuca na vrata, ali nema odgovora. Zatim jače lupa na vrata i nema odgovora. Zatim se čuje kako pokušava da razvali vrata”, izjavio je neimenovani istražitelj za “Njujork tajms”.

Avion je pripadao “Džermanvingsu”, niskobudžetnoj kompaniji “Lufthanze” čiji je portparol izjavio da je ta kompanija upoznata sa pričom “Njujork tajmsa”.

“Mi od vlasti nismo dobili potvrdu ovog izveštaja i tražimo dodatne informacije. Nećemo učestvovati u spekulisanju o uzrocima nesreće”, rekao je portparol “Lufthanze”.

Francuski biro koji vodi istrage o avionskim nesrećama BEA ranije je saopštio da je prerano da se donose zaključci o uzrocima pada aviona.

“Tek smo uspeli da izdvojimo upotrebljive audio podatke. Još nismo proučili i ustanovili tačno vreme kada su napravljeni zvuci i reči koji se čuju na ovom fajlu”, kazao je direktor BEA Remi Žuti.

“Njujork tajms” se poziva na visokog vojnog zvaničnika iz istrage koji kaže da se na audio snimku iz kokpita čuje “opušteni” razgovor među pilotima na početku leta. Zatim se čuje kako jedan od pilota napušta kokpit.

“Još ne znamo zašto je jedan od njih izašao iz kokpita. Ali sigurno je da je na kraju leta pilot u kokpitu sam i da ne otvara vrata”, rekao je ovaj zvaničnik.

Portparol “Lufthanze” je kazao da se posle otmice aviona u SAD 11. septembra 2001. godine vrata kokpita ne mogu otvarati spolja.

U nesreći je poginulo 72 Nemaca i 51 Španac, a među žrtvama su i tri Amerikanca, jedan Marokanac i državljani Velike Britanije, Argentine, Australije, Belgije, Kolumbije, Danske, Izraela, Japana, Meksika, Irana i Holandije, saopštil su zvaničnici.

Međutim identifikacija bi mogla potrajati nekoliko nedelja. Timovi policije i lekara sudske medicine istražuju mesto nesreće, oko 100 kilometara severno od Nice, na zemlji i iz helikoptera, navodi Rojters.

“Kada dođemo na mesto nesrece očekujemo da pronađemo deo trupa aviona. Ali ovde ne vidimo ništa”, rekao je pilot Ksavijer Roj koji je koordinator operacije iz vazduha.

Kompanija “Džermanvings” je saopštila da je juče otkazala jedan let i da koristi 11 aviona drugih kompanija za oko 40 letova zato što su neki članovi posade odbili da lete.

Protokol avionske tragedije

Avion Džermanvingsa koji se sa 144 putnika i šest članova posade srušio u južnoj Francuskoj, krenuo je iz Barselone za Diseldorf u utorak, u 10:01 minut, sa 26 minuta zakašnjenja, navedeno je u protokolu tragedije, koji danas objavljuju nemački mediji.

Avion je prethodno, u 06:48 minuta, krenuo iz Diseldorfa za Barselonu.

U avionu je bilo 122 putnika, a po sletanju, nikakvi problemi nisu bili poznati, stoji u protokolu francuskih vazduhoplovnih vlasti.

Posle poletanja, avion je u 10:31 minut dostigao visinu od oko 38.000 stopa, odnosno, oko 11.600 metara.

Francuski ministar saobraćaj Segolen Rojal rekla je, prenose mediji, da je avion tada započeo nedozvoljeno spuštanje.

Jedan od kontrolora leta pokušao je da upozori pilote Džermanvingsa, ali nije dobio odgovor, prenose nemački mediji delove protokola, a “Bild” piše da je avion padao brzinom od 17,8 metara u sekundi.

U 10:35 minuta i dalje su bili bezuspešni pokušaji da se avion Džermanvingsa dobije na frekvenciji za hitne slučajeve.

Prema francuskim podacima, avion je u 10:40 minuta na visini nešto manjoj od 2.000 metara nestao sa radara.

Otprilike u 10:49 minuta, kada je nestao svaki kontakt, avion se i srušio, prenose mediji.

Tada je jedna flota helikoptera francuske Žandarmerije poleteta ka mestu nesreće, nadgledana iz aviona tipa “Miraž”, a u 11:10 minuta piloti su otkrili mesto nesreće.

Dvadeset minuta kasnije, u 11.30, novinske agencije su objavile prve vesti o nesreći, a u isto vreme se i na aerodromu u Diseldorfu saznalo da je avion nestao sa radara.

U 11:55 taj avion je trebalo da sleti na diseldorfski aerodrom.

 

(agencije)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *