Do smrti porodilje Јovane Šinik u Gradišci nije došlo zbog greške ljekara, utvrdila je Komisija za vanredni stručni nadzor u Bolnici Gradiška, koja je danas resornom ministru podnijela izvještaj o ovom slučaju. Konstatovano je da je prilikom pružanja zdravstvene zaštite porodilji, bolnica ispunila sve uslove opremljenosti, kao i da su bili prisutni svi relevantni stručnjaci.
Specijalisti ginekologije i akušerstva, pedijatri, anesteziolozi i pedijatrijske sestre prisustvovali su porođaju Јovane Šinik u gradiškoj bolnici, čime su ispunjeni svi uslovi kada je u pitanju prisutnost stručnog osoblja, ali i opremljenost potrebnim materijalom i medicinskim instrumentima.
Komisija je zaključila da nisu uočeni elementi nesavjesnog postupanja bilo kog zdravstvenog radnika.
Komisija je konstatovala da u Bolnici Gradiška nedostaju pisane procedure i da nije proveden proces sertifikacije. Članovi porodice Šinik tvrdili su da je do smrti došlo jer je Јovana porađana prirodnim putem, iako je beba težila više od pet kilograma, zbog čega je došlo do pucanja materice i krvarenja. Ljekari tvrde da nije učinjen nijedan medicinski propust.
“Sve što je urađeno, urađeno je po protokolu koji savjetuje Svjetska zdravstvena organizacija za postpartalno krvarenje”, rekla je dr Vesna Ećim Zlojutro, ginekolog i član pomenute Komisije.
Suprug preminule porodilje, Ranko Šinik na sastanku sa resornim ministrom Draganom Bogdanićem, izrazio je nezadovoljstvo odnosom dr Dragana Јanjića, zaposlenog u gradiškoj bolnici.
Bogdanić se sastao i sa direktorom ove bolnice kome je naložio da odmah otkloni navedene nedostatke i provede postupak povodom navoda Ranka Šinika.
U cilju prevencije budućih neželjenih događaja, te kako bi se unaprijedile procedure pružanja usluga, ministar zdravlja i socijalne zaštite će formirati Komisiju koja će u narednom periodu izvršiti vanredni nadzor svih porodilišta u Srpskoj.
RTRS