Globalni očekivani životni vek porastao je za 5,8 godina kod muškaraca i 6,6 godina kod žena između 1990. i 2013. godine. Povećanje se pripisuje opadanju broja umrlih od raka (za 15 odsto manje) i kardiovaskularnih bolesti (za 22 odsto manje) u regionima sa visokim primanjima. U manje obilnim regionima, porast se pripisuje brzom smanjivanju broja umrlih od dijareje, infekcija disajnog trakta i neonatalnih poremećaja, navodi se u istraživanju objavljenom u britanskom magazinu The Lancet.
Samo jedan region, Podsaharska Afrika, nema korist od ove promene budući da su smrtni slučajevi uzrokovani HIV-om doveli do pada očekivanog životnog veka u ovom regionu za pet godina.
“Napredak koji vidimo, uprkos brojnim bolestima i povredama je dobar, čak i izuzetan, ali možemo i moramo da radimo bolje”, rekao je vođa istraživanja profesor doktor Kristofer Marej sa Univerziteta u Vašingtonu i dodao da “groman broj akcija i fondova za glavne infektivne bolesti poput dijareje, boginja, tuberkuloze, side i malarije zaista ima uticaj.”
Ljudi širom sveta živeli su u proseku do 71,5 godina u 2013, dok je u 1990. godini očekivani životni vek iznosio 65,3 godine, navodi se u najnovijem istraživanju, uprkos povećanom broju smrtnih slučajeva od karcinoma jetre i hronične bolesti bubrega. Istraživanje, međutim, otkriva i da je stopa smrtnosti od nekih glavnih hroničnih oboljenja u porastu, uključujući rak jetre izazvan hepatitisom C (porast od 125 odsto od 1990. godine), poremećaje izazvane konzumiranjem droge (porast od 63 odsto), hroničnu bolest bubrega (u porastu 37 odsto), dijebetes (u porastu od 9 odsto) i rak pankreasa (u porastu od 7 odsto).
Istraživanje globalnog tereta bolesti 2013. godine, koje je finansirala Fondacija Bil i Melinda Gejts, takođe otkriva da su zemlje sa malim prihodima poput Nepala, Ruande, Etiopije, Nigera, Maldiva, Istočnog Timora i Irana uspele da naprave izuzetan uspeh u poslednje 23 godine, jer im se očekivani životni vek povećao za čak 12 godina kod oba pola.
U Indiji je, takođe, došlo do dobrog napredovanja životnog veka, koji je skoro sedam godina duži za muškarce, odnosno 10 godina duži za žene. Istraživanje je takođe pokazalo da je samoubistvo rastući problem javnog zdravlja u Indiji, dok se polovina samoubistava širom sveta desi samo u Indiji i Kini. Uprkos dramatičnim padovima u stopi smrtnosti dece ispod 5 godina starosti sa 7,6 miliona 1990. godine na 3,7 miliona 2013. godine, istraživanje ukazuje da infekcije respiratornog trakta, malarija i dijareja još uvek spadaju u pet najčešćih uzročnika smrtnosti kod dece, odnoseći skoro 2.000.000 dece svake godine.
(Nationalgeographic.rs)