– Tužilaštvo za ratne zločine i Sud u Srbiji osudilo je prvostepeno Mujanovića za ratne zločine, dok je pravosuđe na nivou BiH ovaj predmet držalo u svojim ladicama, ne želeći da ga procesuira – rekao je Kojić Srni.
On je istakao da je, pored svih poteškoća u smislu nedostupnosti državljana BiH, pravosuđe Srbije pokazalo da ima namjeru da se procesuiraju zločini koji su evidentni i počinjeni.
– Na ovaj način je pokazano da ima dovoljno dokaza i da se ovaj zločin mogao procesuirati pred pravosuđem na nivou BiH – istakao je Kojić.
On je rekao da Republički centar za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica traži da svi dokazi u ovom predmetu budu uzeti u obzir i da Tužilaštvo BiH procesuira i ostale odgovorne za te zločine.
– Ako nemaju kapacitete, neka ustupe predmete Tužilaštvu za ratne zločine Srbije, koje je na ovom primjeru pokazalo da se ovaj predmet može procesuirati i da druga odgovorna lica treba da dobiju adekvatnu kaznu za zločine koje su počinili na tom području i u to vrijeme – zaključio je Kojić.
Odjeljenje za ratne zločine Višeg suda u Beogradu osudilo je juče na 10 godina zatvora nekadašnjeg upravnika vojničkog pritvora za Srbe “Ilidža” u Hrasnici Huseina Mujanovića zbog krivičnog djela ratni zločin protiv Srba i srpskog civilnog stanovništva.
Mujanović je osuđen zbog njihovog pritivzakonitog zatvaranja, nečovječnog postupanja, izdavanja naredbi i učestvovanja u nanošenju povreda tjelesnog integriteta od jula 1992. do oktobra 1992. godine.
SRNA