Kasipović: Usvajanjem novih zakona podignuta efikasnost pravosuđa

December 27, 2017, 12:30 pm

Ministar pravde Republike Srpske Anton Kasipović ocjenjuje da je Ministarstvo u ovoj godini u potpunosti realizovalo obiman i zahtjevan program rada, uključujući 16 projekata – od zakona, informacija do strategija.

“Cilj nam je bio unapređenje efikasnosti pravosuđa, ali i zaštita najosjetljivih grupa stanovništva, što će imati uticaj na sveobuhvatni razvoj društva”, ističe Kasipović u intervjuu Srni.

On potsjeća da je u ovoj godini usvojen novi Krivični zakonik Republike Srpske, te da će njegova primjena imati za posljedicu sigurnije poslovanje i sprečavanje finansijskih zloupotreba.

Kasipović navodi da su postojeća rješenja značajno izmijenjena, a zakonskim odredbama tretirana su nova krivična djela usmjerena na suzbijanje različitih oblika finansijskog i privrednog kriminala.

“Ovim zakonom tretirana su i krivična djela korupcije, različiti oblici zloupotreba u postupku privatizacije, privatizacione prevare, fiktivno učešće u privatizaciji, zloupotrebe u vezi sa javnim nabavkama, nezakonito postupanje ovlaštenih revizora i ostala krivična djela”, precizira Kasipović.

U vezi sa uticajem na javni budžet, primjena novog zakonskog rješenja imaće posredan uticaj, jer je kvalitetnije riješena problematika oduzimanja predmeta i koristi stečene krivičnim djelom, što može dovesti do većeg punjenja budžeta Srpske.

Takođe, novim Krivičnim zakonikom uspostavljena je obaveza vođenja evidencije lica koja su pravosnažno osuđena za krivična djela seksualne zloupotrebe i iskorištavanja djece.

“U Srpskoj smo usvojili smo i Nacrt zakona o posebnom registru lica pravosnažno osuđenih za krivična djela seksualne zloupotrebe i iskorištavanja djece, čija je svrha obezbjeđivanje zaštite djece od seksualne zloupotrebe, zlostavljanja i iskorištavanja, te sprečavanje lica pravosnažno osuđenih za ova krivična djela da ih ponovo izvrše”, napominje Kasipović za Srnu.

On smatra da je značajno što je u Srpskoj usvojen i Zakon o zaštiti lica koja prijavljuju korupciju.

Ovo je prvi zakon u BiH kojim se obezbjeđuje zaštita svih lica koja prijave korupciju – bilo da su iz javnog ili privatnog sektora.

“S obzirom da Zakon o zaštiti lica koja prijavljuju korupciju štiti svako lice koje u dobroj namjeri prijavi korupciju, želim da pozovem sve savjesne ljude da ukažu na korupciju i prijave je, posebno jer im je obezbijeđena zakonska zaštita”, poručuje Kasipović.

Ovim zakonom propisane su i kaznene odredbe za prekršaje koje čini odgovorno lice u postupku interne i eksterne zaštite, zbog nepostupanja u skladu sa odredbama Zakona, a predviđene su i novčane kazne u iznosu od 5.000 do 15.000 KM.

Govoreći o Strukturalnom dijalogu o reformi pravosuđa u BiH, Kasipović upozorava da je on u zastoju, te da bi se trebalo vratiti razgovoru.

“Može se postići rješenje koje zadovoljava interese Republike Srpske. Predstavnici Srpske su uvijek radili na koncipiranju svojih rješenja, te nudili konkretne prijedloge, u skladu sa zaključcima Narodne skupštine, ali ostali učesnici nisu imali dovoljno sluha za tok ovih pregovora, ni njihovo poboljšanje”, ističe Kasipović.

On je ukazuje da je, s ciljem poboljšanja fizičkih i tehničkih preduslove za rad pravosudnih institucija, Ministarstvo pravde uspješno realizovalo niz projekata modernizacije i rekonstrukcije zgrada.

“U narednoj godini zaposleni u Mistarstvu pravde pokušaće da prate tempo i potvrde reputaciju rada iz ove godine, što neće biti lako” – navodi Kasipović.

On poručuje medijima da su vrata Ministrastva otvorena za medije, jer žele da ostvare transparentan odnos koji će podići nivo svijesti o transparentnosti i informisanju javnosti o svim problemima koji se sistemski moraju rješavati.

(Srna)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *