Kampovi ID se sa Kosova šire u BiH i Makedoniju?

July 21, 2016, 7:16 am

Udoline i sela podno planina Prokletije i Šar planine na Kosovu i Metohiji od Peći preko Uroševca, Đakovice, Orhovca, Dečana, Prizrena i Vitine u graničnim područjima sa Albanijom, Makedonijom i Crnom Gorom devedesetih su bili uporišta i kampovi za obuku terorista OVK.

Danas se uglavnom koriste za obuku pripadnika Islamske države, piše Sputnjik i dodaje da su većina pripadnika OVK koji su poslije devedesetih ostali „neraspoređeni“ u kosovskim strukturama svoje ratne vještine prodali za velike pare pripadnicima ID.

I ne samo da su se borili na ratištima Sirije, već su postali glavni učitelji pripadnika ove zloglasne terorističke organizacije, kako u Siriji, tako i po zemljama Evropske unije, dodaje se u tekstu. Mimo ovoga, bivši visokorangirani pripadnici OVK vrbuju veći dio uglavnom kosovske omladine za borbe na ratištima Islamske države.

Centar za istraživanje pitanja zapadnog Balkana (Western Balkans Security Issues) još od 2013. godine u svojim izvještajima upozorava da se na teritoriji Kosova i dela Albanije nalaze kampovi za obuku terorista ID, ali su kosovske vlasti to „priznale“ tek 2014. godine, podsjeća Sputnjik.

Međutim, ni 2013. godina, po riječima neimenovanog izvora pomenutog portala, nije godina kad je na Kosovu zapravo počela obuka za takozvane džihad-ratnike. On tvrdi da su borci Al Kaide još 1999. godine bili uključeni u obuku boraca OVK u kampovima na Kosovu. Sada se usluga na neki način vraća, pa bivši pripadnici OVK sada obučavaju i regrutuju borce za potrebe DAEŠ-a.

Regrutacija se, navodno, odvija u dvije etape. Prvi je pod plaštom nevladinih organizacija koje masovno djeluju na Kosovu, ili kroz privatne škole, kojih ima takođe mnogo.

Tu se, kako tvrdi sagovornik Sputnjika, faktički budućim borcima DAEŠ-a „ispira mozak“, uči arapski, izučava Kuran po njihovom, i glava puni idejama koje ova teroristička organizacija zastupa. Kad ideja „zaživi“ u glavama vrbovanih, onda su spremni za dalju obuku, takozvanu vojničku praksu. “Tu na snagu stupaju bivši pripadnici OVK na Kosovu. Oni ih uglavnom uče gerilskom načinu borbe.

Baratanjem oružjem i uopšte svim vidovima ratovanja. S druge strane, u svakom kampu je prisutno po nekoliko ideologa DAEŠ-a koji procjenjuju i odvajaju grupe koje su za ‘borbe’ i one koji će biti poslati u ‘samoubilačke misije'”, priča neimenovani izvor Sputnjika.

Iznenađujuće je kaže on, da se sve više žena priključuje ovim grupama, ali ima i cijelih porodica koje su pristupile borcima DAEŠ-a. On iznosi podatke za koje, navodno, tvrdi da ih je dobio od stranih obavještajnih struktura na Kosovu, koji ukazuju na broj od 314 registrovanih pripadnika DAEŠ-a sa Kosova, kao i 70 porodica koje su pristupile ovom pokretu.

Prema istim podacima, na sirijskim ratištima se trenutno bori 38 žena sa Kosova, a dvadeset sedmoro djece mlađe od petnaest godina je dovedeno uz pristanak roditelja u kampove za obuku na Kosovu. O ratnicima DAEŠ-a se malo javno govori na Kosovu, ali su neki kosovski mediji uspjeli da snime i reportaže u jednom od kampova u okolini Vitine.

Sagovornik pomenutog portala tvrdi tvrdi da se na teritoriji Kosova nalazi ukupno pet kampova u kojima se obavlja vojna obuka budućih pripadnika DAEŠ-a. Navodno su smješteni u gotovo nepristupačne predjele kosovskih planina, uglavnom prema albanskoj granici i granici sa Makedonijom.

Jedan od većih kampova je smješten i na potezu Uroševac—Đakovica, dok se drugi po veličini, prema njegovim riječima, nalazi u dečanskom okrugu. Manji su u prizrenskoj i pećkoj regiji.

Upućeni u tematiku kažu da se kosovske službe trude da vode evidenciju o povratnicima sa sirijskog ratišta, ali se često i „zažmiri na jedno oko“ ako je posrijedi neko od zvučnih imena bivših OVK pripadnika, zarad „starih vremena“.

Ono na šta Sputnjikov sagovornik upozorava jeste širenje kampova na Makedoniju, ali preko Sandžaka i Bosnu, u koju je za vrijeme rata devedesetih došlo oko 800 džihadista, kao i da su gotovo svi koji su preživjeli rat dobili bosansko državljanstvo i sada žive i BiH. Istovremeno, on kaže da će Makedonija tek da se  suoči sa ovim problemom jer se u selima Tanisevci, Malino, Bres, Lijane i Vakinci, bivšim uporištima OVK i ANA, pripremaju kampovi u kojima će se obučavati budući borci DAEŠ-a.

On tvrdi da su ova sela inače i neka vrsta „stacionara“ za migrante, koji su ilegalno ušli u Makedoniju. Ono što, međutim, plaši je u javnosti malo poznat slučaj da su svojevremeno tri djevojčice —tinejdžerke između petnaest i sedamnaest godina, srpske nacionalnosti, porijeklom sa Kosova „vrbovane“ za DAEŠ.

Koliko se zna, njihove porodice su debelo platile da ih otkupe od njih, prodali su sve na Kosovu i pobjegli u Srbiju. Ono što tješi je da ipak nisu bile zavedene ideologijom već „ljubavlju“, to jest, bile su u romantičnim vezama sa pobornicima ovog pokreta, zaključuje Sputnjik u svom tekstu “Kako DAEŠ djeluje na Kosovu?”.

 

(agencije)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *