Liban je zapao u političku krizu nakon iznenađujuće Haririjeve ostavke početkom prošlog mjeseca, koju je objavio u televizijskom obraćanju iz Saudijske Arabije.
Hariri je kao glavni razlog za ostavku naveo miješanje Hezbolaha u regionalne političke i poslovne tokove, ali je ubrzo njegova ostavka “suspendovana”, a zemlja je bila u svojevrsnom “statusu kvo”.
Hariri je od kraja prošle godine na čelu koalicione vlade u kojoj je i proiranski Hezbolah i čiji su ljudi na nekim ministarskim pozicijama.
Kada je podnio ostavku, rekao je i da brine za svoju bezbjednost, a u Bejrut se vratio “okolnim putem”, tek nakon tri nedjelje i posjeta Francuskoj, Egiptu i Kipru.
Hariri je prošle nedjelje rekao da je njegova šokantna ostavka trebalo da “upozna svijet sa stavom Libana da više ne može da toleriše uticaj ekstremističkog Hezbolaha u poslove zemalja Zaliva”.
Sada je objavljeno da je poslije prvog sastanka Haririjevog kabineta od ostavke “postignut konsenzus sa koalicionim partnerima”, ali nema detalja o dogovoru i o tome kakva je pozicija Hezbolaha u vladi.
RTRS