Evroliga: Pobjede Zenita, Baskonije, Fenerbahčea i Barselone

March 27, 2021, 8:22 am

U 31. kolu košarkaške Evrolige Zenitu je pripao ruski dvoboj protiv Himkija, Baskonija je trijumfom nad Olimpijom iz Milana potvrdila da se nalazi u odličnoj formi, a pobjede su ostvarili i Fener i Barselona protiv Olimpijakosa, odnosno Albe.

U prvom meču u ruskom okršaju, Zenit je ubjedljivo savladao Himki 90:71, vratio se na pobjednički put i povećao šanse da se plasira u plej-of, odnosno četvrtfinale.

Zenit je prekinuo niz od tri uzastopna poraza i sada ima učinak od 17 pobjeda i 13 poraza, dok je Himki “zakovan” za dno tabele, doživio je četvrti poraz zaredom i ima učinak od tri pobjede i 27 poraza.

Zenit je nešto lošije započeo ovaj meč, ali kada su preuzeli vođstvo pred kraj prve četvrtine, onda su ga samo uvećavali, pa su tako u dva navrata četvrte četvrtine imali i plus 23, što je bila najveća prednost.

Ostin Holins je predvodio Zenit sa 17 poena, Kevin Pengos je imao 13 poena i šest asistencija, dok su Bili Beron i Aleks Pojtres ubacili po deset poena.

DŽordan Majki iz Himkija je bio najefikasniji akter meča sa 23 poena i sa tim poenima je prebacio broj od 1.000 postignutih poena u Evroligi.

Aleksej Šved je dodao 19, a Erik MekKolum 17, međutim problem za Himki je što su njih trojica postigli 59 od 71 poena i nisu imali podršku ostatka ekipe.

Zenit već u utorak čeka CSKA u još jednom sveruskom okršaju, dok Himki u srijedu dočekuje Asvel.

Baskonija je, takođe, zadržala šanse za plasman u četvrtfinale, poslije pobjede nad Olimpijom iz Milana sa 86:69.

Ovo je prvi put još od sezone 2012/2013. da je Baskonija oba puta u sezoni pobijedila italijanski tim.

Španski klub sad ima skor 17-14, a ostvarili su osmu pobjedu u posljednjih devet utakmica i u odličnoj su formi. Olimpija je doživjela drugi uzastopni poraz i sad ima učinak 19-12.

Pijerija Henri je bio najefikasniji u Baskoniji sa 19 poena, Aćile Polonara je postigao 17, a imao je i 13 skokova, dok je Zoran Dragić ubacio 15, a Rokas Gjedraitis 14.

Kevin Panter je u redovima milanskog tima bio najbolji sa 13 poena, a poen manje je ubacio Serhio Rodriges, dok su Luiđi Datome, Šejvon Šilds i DŽef Bruks postigli po deset poena.

Oba kluba će meč 32. kola igrati u utorak. Baskonija ide u goste Panatinaikosu, jednom od bivših klubova Duška Ivanovića, trenera baskijskog kluba, dok će Olimpija ponovo u goste i to u Beograd, gdje će Kevin Panter igrati protiv svog bivšeg kluba Crvene zvezde.

Olimpijakos je izgubio na svom terenu stari derbi ljutih rivala protiv Fenrbahčea sa 71:76. Istanbulski tim je bio odličan u prvom poluvremenu, koje je dobio sa 43:27, pa iako je domaći tim zaigrao mnogo bolje u drugih 20 minuta, nije uspio da stigne veliki zaostatak.

U timu Igora Kokoškova, u ovoj dragocjenoj pobjedi za plej-of, po običaju je najefikasniji bio Jan Veseli sa 18 poena, dok ga je najbolje ispratio Dajšon Pjer sa 15.

Livio Žan-Šarl je u redovima ekipe iz Pireja sa 16 poena bio najefikasniji, a iza njega su bili Saša Vezenkov sa 15 i Kostas Slukas sa 12 poena.

U 32. kolu, Fenerbahče će ponovo gostovati i to u Minhenu, kod Bajerna. Taj meč se igra u utorak, dok Olimpijakos ide u goste Valensiji u srijedu.

Barselona je u posljednjem meču kola slomila upornu berlinsku Albu tek u posljednjih 10 minuta i ostvarila pobjedu rezultatom 80:67.

NJemački tim je dobio prvu četvrtinu, ali od druge je Barsa preuzela rezultatsku kontrolu, međutim sve do posljednje dionice nije uspijevala da se značajnije odlijepi.

Na kraju je lider na tabeli ostvario novi trijumf i sve je bliži osvajanju pol-pozicije pred četvrtfinale.

Katalonsku ekipu je predvodio fenomenalni Nikola Mirotić sa 26 poena i sedam skokova, Pjer Oriola je dodao 13 poena, Brendon Dejvis 12, a Kajl Kjurik 10.

U ekipi Albe niko nije ubacio dvocifren broj poena, a najefikasniji je bio Luk Sikma sa devet poena.

U narednom kolu, Barselona će na noge Makabiju u Tel Aviv u utorak, a istog dana će i Alba ponovo gostovati, ovog puta kod Žalgirisa.

Barselona – Alba 80:67

Tabela: Barselona 23-8, CSKA Moskva 20-10, Anadolu Efes 20-11, Bajern, Olimpija Milano i Fenerbahče 19-12, Real Madrid 18-13, Zenit 17-13, Valensija i Baskonija 17-14, Žalgiris 15-16, Olimpijakos 14-17, Makabi 12-17, Asvel 12-18, Alba 11-20, Panatinaikos 10-19, Crvena zvezda 9-22 i Himki 3-27.