DW: Amerika i Sjeverna Koreja vode pregovore preko nišana?

November 30, 2017, 12:17 pm

Prvi je, od viđenijih političara, stvar nemilosrdno formulisao republikanski senator Lindzi Gerejem iz Južne Karoline. On je za CNN rekao da se SAD kreću ka otvorenom ratu sa Sjevernom Korejom. Kada je voditelj rekao da bi to moglo da odnese stotine hiljada, možda i milione života, Lindzi je stoički uzvratio:

„Američki predsjednik mora da bira između bezbjednosti američke domovine i regionalne stabilnosti.“

Situacija je blizu tačke ključanja nakon što je u utorak Sjeverna Koreja uspješno testirala projektil dugog dometa Hvasong-15. Raketa je preletjela Japan u luku visokom 4.500 kilometara prije nego što je pala u more iz čega se zaključuje da je Pjongjang razvio oružje kakvim može da dosegne bilo koju tačku Sjedinjenih Država. Bio je to devetnaesti test ove godine.

Američka ambasadorka u UN Niki Hejli, koja važi za veoma blisku Trampu, rekla je na hitnoj sjednici Savjeta bezbjednosti da bi u slučaju rata Sjeverna Koreja bila „potpuno uništena“. Hejli je ponovo pozvala Kinu da uradi više, ali i eksplicitno „Njemačku i druge države“ da prekinu diplomatske odnose i povuku ambasadore iz Pjongjanga.

Predsjednik Južne Koreje Mun Jae In je međutim jasno upozorio SAD da prekinu sa razmatranjima o napadu na sjevernog susjeda. Istovremeno se založio za oštrije sankcije prema Pjongjangu. Samo nekoliko minuta pre lansiranja sjevernokojreske rakete je i južnokorejska vojska je testirala tri rakete.

Kim će se smiriti?

“Mislim da će se Sjeverna Koreja najpre primiriti”, kaže Andraj Abrahamjan, istraživač na japanskom univerzitetu Haneda. On spada među poznavaoce Sjeverne Koreje koji zagovaraju diplomatiju, posebno u ovako delikatnom trenutku. Abrahamjan ukazuje da je i Kim Džong Un objavio da je raketni test od utorka konačni dokaz da je njegova zemlja ušla u rang nuklearnih sila što bi moglo da znači da u bliskoj budućnosti neće biti novih testiranja.

Statistika to potkrepljuje: od 1984. godine do danas, Pjongjang je rijetko vršio testove u ovo doba godine – u decembru samo dvaput, u januaru tek jednom.

“Sjeverna Koreja bi sada mogla da bude spremna za pregovore, s obzirom da nastupa iz izvjesne pozicije moći“, pretpostavlja Abrahamjan. Posmatrači primjećuju da je sam Donald Tramp bio prilično uzdržan od utorka što bi takođe moglo da bude dobar znak.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *