Dvanaest kutija iz arhiva Vukovara vraća se Hrvatskoj

April 3, 2015, 7:32 am

Ona je navela da je riječ o arhivskoj građi s kraja 19. vijeka i prve polovine 20. vijeka, koja se sada privremeno čuva u Arhivu Vojvodine.

“U pitanju je prepiska, blagajna, proračuni i drugi slični akti. Ovaj materijal značajan je pre svega za sredinu u kojoj je nastao”, rekla je Munteanova za beogradsku “Politiku”.

Ona je navela da je na nedavnom sastanku Komisije, održanom u Osijeku, dogovoreno i vraćanje kolekcija porodice Desnica i 533 predmeta arheološke zbirke Muzeja u Kninu, koja je privremeno smještena u Narodnom muzeju u Beogradu.

Prema njenim riječima, to je materijal manje istorijske vrijednosti kao što su gvozdeni klinovi, strelice i slično i to iz različitih istorijskih perioda, pri čemu bi se moglo reći da većina predmeta potiče iz rimskog perioda.

Predmeti koji će biti vraćeni u Knin potiču sa lokaliteta Dolina, Polača, Vrpolje, Markovac i Burnum, a povrat je predviđen krajem maja.

List navodi da je trenutno još pod znakom pitanja gdje će tačno biti vraćeno kulturno blago Srpske pravoslavne crkve /SPC/ koje je, iako u vlasništvu SPC u Hrvatskoj, registrovano kao kulturno dobro u Hrvatskoj, pa samim tim Ministarstvo kulture te zemlje ima obavezu da vodi računa o uslovima u kojima se čuvaju ti predmeti.

Naime, srpska strana nije prihvatila prijedlog Hrvatske da kulturno blago SPC bude smješteno u privremene depoe u Hrvatskoj.

“Svakako mesto izlaganja i deponovanja tih predmeta jeste stvar pregovora između Srbije i Hrvatske. Glavni kriterijum srpske strane je da predmeti budu vraćeni odakle su i spaseni, a ukoliko to nije moguće onda u riznice eparhija SPC u Hrvatskoj. Smatram da je ovo vrlo održiv zahtev”, rekla je Munteanova.

U što kraćem roku porodici Desnica biće vraćene umjetničke i arhivske kolekcije, koje se trenutno nalaze na privremenom čuvanju u Muzeju srpske pravoslavne crkve.

Munteanova kaže da rješavanje pitanja povratka kulturnog blaga ne predstavlja direktan uslov u procesu evrointegracija, ali da su dobrosusjedski odnosi važni za unapređenje saradnje, kako u regionu tako i šire.

Ističe da Srbija i Hrvatska imaju obaveze po ovom pitanju koje moraju da budu ispunjene kako bi se proces okončao, zbog čega je u posljednja tri mjeseca održano tri susreta komisije kako bi bio postignut dogovor koji će biti prihvatljiv za obje strane.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *