Đoković osvojio Vimbldon i 20. grend slem titulu!

July 11, 2021, 4:35 pm

Srpski tesniser Novak Đoković pobijedio je Matea Baretinija u 134. finalu Vimbldona sa rezultatom po setovima 6:7, 6:4, 6:4, 6:3. Nakon izgubljenog prvog seta, Đoković je pokazao snagu i zahvaljujući brilijantnoj igri na kraju trijumfovao. Ovom titulom, srpski teniser se po broju osvojenih trofeja na grend slemovima izjednačio sa Rafaelom Nadalom i Rodžerom Federerom. Najboljem svjetskom teniseru ovo je bio sedmi nastup u borbi za vimbldonski pehar, pet puta je slavio u proteklih šest finala. Novaku je ovo treći grend slem trofej u 2021. godini.

Ove godine osvojio je i Otvoreno prvenstvo Australije, te Rolan Garos, a ukoliko bude trijumfovao na Olimpijskim igrama i Otvorenom prvenstvu Amerike, postaće prvi teniser u istoriji koji je došao do takozvanog „zlatnog slema“ – sva četiri najveća turnira i olimpijskog zlata.

Osvajanje „zlatnog slema“ do sada je pošlo za rukom samo legendarnoj njemačkoj teniserki Štefi Graf 1988. godine.

Đoković je prvi teniser u istoriji koji je osvojio u jednoj godini Otvoreno prvenstvo Australije, Rolan Garos i Vimbldon, odnosna prva tri gren slem turnira koji se igraju na različitim podlogama.

Peti je igrač koji je u istoj sezoni osvojio Rolan Garos i Vimbldon, a to su prije njega uspjeli Nadal, Federer, Borg i Rod Lejver.

Kada je riječ o gren slem titulama, Đoković je do sada osvojio devet Otvorenih prvenstva Australije, dva Rolan Garosa, šest Vimbldona i četiri Otvorena prvenstva Amerike.

Osvajač je svih devet ATP mastersa iz 1000 serije, te je tako ostvario „Zlatni masters“ i postao prvi i do sada jedini igrač koji je osvojio sve turnire iz te kategorije.

Proveo je najviše nedjelja na prvom mjestu na ATP listi u istoriji tenisa.