Đokić: Vlada razmatra prodaju RŽR “Ljubija” preko IRB-a (VIDEO)

December 24, 2017, 3:57 pm

Preduzeća od strateškog značaja u Republici Srpskoj privatizuju se na osnovu posebnog privatizacionog programa koji donosi Vlada Republike Srpske, uz saglasnost Narodne skupštine. Tako je bilo i u slučaju RŽR Ljubija, dok Vlada Republike Srpske ovo preduzeće nije skinula sa liste strateških preduzeća.

Ministar industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić izjavio je danas u Banja Luci da RŽR “Ljubija” nije skinut sa liste preduzeća od strateškog značaja kako bi se mogao prodati bez saglasnosti NSRS.

“Nije to ni najmanje rađeno zbog toga. Vlada je u okviru svojih redovnih aktivnosti sprovodeći svoje ekonomske mjere analizirala položaj ovih preduzeća koja su svojevremeno kroz privatizaciju 98., 99., I 2000-te godine stavljena na listu strateških preduzeća. Puno se toga u svim tim preduzećima promijenilo, danas se RŽR bavi uzgojem pečurki I radi djelatnost koja nema veze sa rudarstvom”, rekao je Đokić

Mi želimo da RŽR bude preduzeće koje može da bude dio rudarske proizvodnje u Republici Srpskoj I Vlada će u skladu sa svojim ekonomskim programom razmotriti opciju da putem IRB-a provede postupak prodaje akcija.

“Naravno da u svemu tome treba imati u vidu I naš poseban odnos koji imamo kroz ugovor o osnivanju sa “Arselor Mitalom”. Ne smiju se zanemariti obaveze I činjenice koje tamo imamo ali I njihove prema Republici Srpskoj I RŽR-u. Mi unazad mjesec dana imamo inicijativu od strane gradonačelnika Prijedora da se uđe u prodaju akcija u RŽR Ljubija”, istakao je Đokić.

On se osvrnuo i na to što su Stanari danas opština sa najboljom prosječnom platom u Republici Srpskoj I da su na to isključivo uticali položaj i uloga Rudnika i Termoelektrane /RiTE/ Stanari.

“Na taj način se najbolje demantuju svi oni koji govore da je Vlada, dajući saglasnost za izmjene određenih pravilnika i svojih dokumenata, oštetila bilo koga. Ona je doprinijela najdirektnije razvoju opštine Stanari, koja u svoj budžet od naknada od RiTE prima oko osam miliona KM”, rekao je Đokić novinarima u Banjaluci.

On je istakao da su se Stanari, koji su prije sedam ili osam godina bili selo, preobrazili u jedan manji gradić, lokalnu zajednicu koja ima dobre preduslove da se na bazi toga može dalje urbanizovati i razvijati u svakom pogledu.

TV K3/ SRNA

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *