Čudesni Đoković osvojio 10. titulu u Melburnu za 22. grend slem

January 29, 2023, 11:44 am

Najbolji srpski teniser Novak Đoković po deseti put je osvojio Australijan open, te došao do rekordne 22. grend slem titule, čime se izjednačio na vječnoj listi sa Rafaelom Nadalom.

Đoković je u današnjem velikom finalu na Rod Lejver Areni savladao grčkog tenisera Stefanosa Cicipasa sa 6:3, 7:6, 7:6.

Ovaj trijumf Novaku je omogućio da se od sutra ponovo vrati tamo gdje pripada, a to je prvo mjesto na ATP listi gdje je bio do juna prošle godine. S druge strane, Cicipas kojem je ovo bio 11. poraz od Srbina će još morati čekati da uđe među „besmrtne“ odnosno na prvu grend slem titulu.

Kada je u pitanju samo finale, Đoković je odigrao gotovo perfektan prvi set. Od početka je pravio pritisak na servis Grka, a u četvrtom gemu je iz treće prilika došao do brejka. Kasnije je rutinski odservirao za 6:3 i vodstvo od 1:0 u setovima.

U drugom setu Cicipas je bio znatno tvrđi orah za srpskog tenisera. Bio je poprilično siguran na svom servisu, kao i Đoković, s tim da se Novak u desetom gemu suočavao sa brejk odnosno set loptom. Ipak, još jednom je pokazao klasu i mentalnu snagu, te je spasio set loptu i poravnao na 5:5. Nakon što su i jedan i drugi sigurno odserivirali ušlo se u taj brejk. Tamo je Nole imao 4:1, ali je tu prednost prokockao, pa je Grk stigao do 4:4, ali Srbin dolazi do novog mini brejka i dvije set lopte. Prvu je iskoristio i poveo sa velikih 2:0 u setovima.

Na početku trećeg seta Grk je imao dvije brejk loptu i iskoristio je drugu te došao do brejka za 1:0. Ipak, u stilu najvećih Đoković odmah pravi ribrejk i poravnava na 1:1. Uslijedili su sigurni servisi oba tenisera, Đoković je došao na 5:4 i gem do pobjede. Grk je zatim našao pod velikim pritiskom. Ipak, uspio je nakon 30:30 ostati smiren i osvojiti gem za 5:5. Uslijedio je ekspresan gem Đokovića za 6:5, pa je Grk ponovo servirao za ostanak u meču. Ponovo je bio siguran i ušlo se u novi taj-brejk. U 13. igri, Đoković je još jednom pokazao klasu i da je mentalno daleko najbolji igrač u istoriji. Slavio je sa 7:5 za još jednu istorijsku pobjedu bez izgubljenog seta u Melburnu.