Arlov uručio dvije vrijedne donacije na Jarinju ukupne vrijednosti 17.000 evra (FOTO)

April 18, 2026, 12:41 pm

Predsjednik Odbora za pomoć Kosovu i Metohiji iz Banja Luke Milorad Arlov danas je na administrativnom prelazu Jarinje uručio dvije vrijedne donacije Dnevnom centru “Podrži me – 9. januar” iz Kosovske Mitrovice i srpskoj djeci sa Kosova i Metohije ukupne vrenosti 17.000 evra.

Arlov je Ivani Rakić rukovodiocu Dnevnog centra ” Podrži me – 9. januar” iz Kosovske Mitrovice uručio ključeve od polovnog kedi vozila Berlingo marke Citroen vrednosti od 8.500 evra.

Dnevni centar “Podži me – 9. januar” iz Kosovske Mitrovice okuplja preko 200 djece i mladih sa poteškoćama u razvoju nemaju vozilo i neophodno im je za funkcionisanje i rad centra kao i potrebe našeg Odbora na Kosovu i Metohiji pogotovo od 15. marta kada ne mogu voziti vozila sa registarskim tabluvcama iz Srbije.

Odbor je sredstva prikupio Vaskršnjom humanitarnom akcijom koju je podržao Savez Srba Austrije humanitsrnom akcijom Odbora “Svaki Srbin jedan evro za Kosovo i Metohiju”, više lokalnih zajednica i humanih ljudi od Republike Srpske.

Arlov je za 19 srpske djece sa Kosova i Metohije podjelio četveromjesečne stipendije za maj, jun, jul i avgust u vrednosti 8.400 evra koje su obezbedili dva donatora za devetoro i desetoro djece Telekom iz Republike Srpske. Ovu veliku humanitarnu akciju provodimo punih deset godina, a od prošle godine priključio se i Telekom Republike Srpske zahvaljujući generalnom direktoru Jeleni Trivan.

Naši stipendisti su djeca samohranih roditelja, višečlanih porodica, djeca sa poteskoćama u razvoju, zdravstvenim problemima i djeca iz socijalno ugroženih porodica sa Kosova i Metohije. Hvala našim donatorima na velikoj humanosti za srpsku budućnost Kosova i Metohije rekao je predsjednik Odbora Milorad Arlov.

Veliku zahvalnost za vozilo Vaskršnji poklon Odboru, predsjedniku Miloradu Arlovu humanim ljudima, instiucijama Republike Srpske i Savezu Srba Austrije uputila je Ivana Rakić rukovodilac Dnevnog centra “Podrži me – 9. januar” u Kosovskoj Mitrovici koji okuplja veliki broj djece i mladih sa poteškoćama u razvoju.

“Ovo vozilo puno će značiti za rad i funkcionisanje našeg centra. Zamolili smo Odbor i predsjednika Milorada Arlova ako može da nam po zna koji put pomogne da možemo funkcionisati. Vozilo će služiti  za neophodne potreba rada Centra ali i za potrebe Odbira na teritoriji  Kosova i Metohije. Vi svi znate da humana Republika Srpska stoji iz nas već punu deceniju. Odbor je izgardio i skoro opremio veliki Dnevni centsr  Dovodi već devet godina nas i našu djecu u Republiku Srpsku. Pomaže da odemo na more, rehabilitaciju i neke izlete. Najveća nam je podrška u opstanku i funkcionisanju centra koji je posvećen ovoj poseboj kategoriji djece i mladih. Ove godine opet dolazimo u junu kao njihovi gosti u Republiku Srpsku. Hvala im mnogo na svemu što su učinili za nas ali i za srpski narod i srspku djecu na cijelom Kosovu i Metohiji.  Dnevni centar posebno čini velikim što njega koriste srpska, albanska, romska i bošnjačka…. djeca i mladi sa porodicama. Odbor i Milorad Arlov nikada to nisu dovodili u pitanje ili tražili da se razdvije ili da služi samo Srbima”, rekla je Ivana Rakić.

Roditelji djece izrazili su zahvalnost donatorima i humanosti Republike Srpske. Ova donacija i stipendija koju naša djeca primaju već godinama mnogo znači u materijalnom i moralnom smislu našeg života i opstanka na Kosovu i Metohiji. Pozdravljamo sve humane ljude, Milorada Arlova iz Republike Srpske koji godina stoje iza nas i pomažu koliko mogu i hvala im rekao je Dalibor Vuković iz Zvečana otac 11 djece.

Nikolija Maksimović pozdravlja donatora, Odbor i Milorada Arlova i zahvaljuje se što već punih deset godina prima stipendiju koja joj mnogo znači jer od rođenja ima srčani problem i potrebno joj je za likjekove i česte terapije u Beogradu.

Svih 19.porodica i mnogi Srbi na Kosovu i Metohiji žale što zabrana Miloradu Arlovu toliko traje i ne dozvoljavaju da nas posjetim na Kosovu i Metohiji. To je sramota za lažnu demokratiiju koju godinama slušamo iz Prištine, stvarnost je skroz drugačija poručili su roditelji djece danas na Jarinju.

“Već više godina dijelimo stipendije i pomoć na Jarinju radi moje zabrane od starne Policije “Kosova” ulaska na Kosovo i Metohiju. Planirao sam u ponedjeljak 13. aprila drugi dan Vaskrsa da posjetim Kosovo i Metohiju, uručim vozilo poklon Dnevnom centru i podjelim stipendije. Moja molba za nesmetan ulazak nije uvažena od strane Kancelarije Kosova u Beogradu i Policije Kosova koju je njima podnio advokat kojeg sam angažovao da podnese molbu u moje ime. Do sada sam 9 puta vraćan sa Jarinja od strane Policije Kosova i 23.puta odbijan  moj zaktjev od Kancealrije Kosova u Beogradu za ukidanje moje zabrane ulaska na Kosovo. Ovoga puta za narušavanje mogje slobode kretanja i zabrane ulaska pismom sam se obratio premijeru “Kosova” Aljbinu Kurtiju, ali bez odgovora. Zanimljivo koliko im podrška i humanost srpskom narodu smeta jer zabrana ulaska traje više godina bez obrazloženja i roka. Posljednji put bio sam na Kosovu i Metohiji za Vidovdan 2022. godine. Od 2008.godine bio sam oko 140 puta na Kosovu i Metohiji i nikada nisam uradio ni jedan problem. Problem je što humanost više smeta od politike”, rekao je Arlov.

Zahvaljuhem se Ministru spoljnih poslova Srbije Marku Đuriću što je prepoznao ovaj problem narušavanja demokratije i moje slobode kreanja. Pomenuo moje ime i iznio na redovnoj šetomjesečnoj skupštini Savjeta bezbjednosti UN o Kosovu i Metohiji 9. aprila u Njujorku. Uz mnoge probleme koje imaju Srbi na Kosovu i Metohiji iznio je i ovaj, narušavanja moje slobode kretanja i zabrana ulaska kao poznatom humanitarnom radniku iz Banja Luke. Vezano za ovaj višegodišnji problem obratio sam se pismom i Peteru Due šefu Kancelarije i misije UNMIK-a na Kosovu i zatražio od ove najviše svijetske institucije da se ukine moja zabrana ulaska na Kosovo koja bez razloga, obrazloženja i roka traje već godinama rekao je Arlov.

“Ova donacija i sve dosad što smo humanitano nikao politički uradili za naš narod na Kosovu i Metohiji pokazuje da humanost ne mogu sprečiti nikakvim zabranama nego je samo proširuju. Naš je već sledeći veliki humanitarni projekat 14 po redu “Spojimo djecu Kosova i Metohije i Republike Srpske”. Ovim projektom ugostićemo osam dana od 19 do 27 juna oko 800 srpskih učenika, prosvjetnih radnika i roditelja sa Kosova i Metohije u 18.gradova Republike Srpske. Svetosavskim saborom pjesme sa Kosova i Metohije kroz Republiku Srpsku u Januaru pokrenuli smo veliki humanitarni projekat za izgradnju Doma srpske omladine u Kosvskom Pomoravlju koji traje i trajaće duži period”, poručio je Arlov.

 

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *