Analiza “Nezavisnih”: Koji događaji su obilježili 2016. godinu u BiH

December 31, 2016, 11:49 am

Godina u kojoj su građani na referendumu izglasali da 9. januar ostane Dan Republike, a na izborima trijumfovali SNSD i SDA, okončana dobijanjem upitnika EU

JANUAR – Uhapšeni specijalci zbog pljačke na autoputu

Vijest koja je, bez imalo sumnje, obilježila januar 2016. jeste hapšenje pripadnika Specijalne policije zbog pljačke 600.000 maraka UniCredit banke na autoputu Banjaluka – Gradiška. Tog mjeseca uhapšen je i Fahrudin Radončić, predsjednik SBB-a, zbog slučaja “Keljmendi”, a visoki predstavnik Valentin Incko žalio se zbog razglednica koje su mu uputili članovi SNSD-a u kojima je vidio prijetnju za njegovu bezbjednost.

FEBRUAR – BiH predala aplikaciju za članstvo u EU

Dragan Čović predao je u ime Predsjedništva BiH kandidaturu za članstvo u Evropskoj uniji Bertu Kendersu, ministru spoljnih poslova Holandije, koja je u tom trenutku predsjedavala Savjetom EU. U februaru je uhapšen Slobodan Pavlović, vlasnik Pavlović banke iz Bijeljine, a Milorad Dodik, predsjednik RS, izjavio je da je izložen progonu Suda i Tužilaštva BiH zbog najava o referendumu za njihovo ukidanje. Vlada RS zvanično je zatražila povlačenje mehanizma koordinacije, koji je Savjet ministara usvojio krajem januara bez njene saglasnosti. U Sarajevu počeli pregovori o adaptaciji Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.

MART – Radovanu Karadžiću 40 godina zatvora

Radovan Karadžić, ratni predsjednik RS, osuđen je u Haškom tribunalu na 40 godina zatvora za genocid, zločine protiv čovječnosti, kao i za kršenje zakona i običaja ratovanja. Ova presuda ponovo je podijelila BiH jer su Srbi smatrali da je ona prestroga, dok su Bošnjaci tvrdili da ona nije obuhvatila sve elemente za koje su Karadžića smatrali krivim. Predsjedništvo BiH posjetilo je Kolindu Grabar-Kitarović, predsjednicu Hrvatske, i najavilo novu fazu odnosa dvije zemlje. U martu je poništen i tender za izgradnju mosta na Savi kod Svilaja, na koridoru 5c.

APRIL – Vučić i Izetbegović u Mostaru o odnosima Srbije i BiH

Srpsko-bošnjački odnosi su kičma zapadnog Balkana, bila je poruka susreta srpskog premijera Aleksandra Vučića i Bakira Izetbegovića na sajmu u Mostaru. Bio je to susret čija namjera je bila otopliti srpsko-bošnjačke odnose koji su zahladnili nakon napada na Vučića tokom komemoracije u Srebrenici prethodne godine. Predstavnici vlasti BiH dogovorili su novi aranžman s Međunarodnim monetarnim fondom za BiH u visini od milijardu maraka. April je obilježila i akcija “Lavina”, kada je SIPA uhapsila Slavicu Injac, direktoricu Agencije za bankarstvo RS, i nekoliko njenih najbližih saradnika, zbog propasti Bobar banke.

MAJ – U Banjaluci otvorena obnovljena Ferhadija

Pred više od 10.000 vjernika, i brojnim uglednim gostima iz zemlje i inostranstva, u Banjaluci je otvorena obnovljena Ferhad-pašina džamija, koja je srušena eksplozivom 1993. godine. Vrpcu su zajedno presjekli predsjedavajući Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović, turski premijer Ahmet Davutoglu, Husein efendija Kavazović, reisu-l-ulema Islamske zajednice u BiH, Mehmet Gormez, predsjednik Uprave za vjerske poslove Republike Turske, i muftija banjalučki Osman efendija Kozlić. Krajem mjeseca u Banjaluci su održani i protesti vlasti i opozicije, a najvažnija poruka je da su skupovi protekli bez incidenta.

JUN – Agencija za statistiku objavila rezultate popisa

Agencija za statistiku BiH 30. juna objavila je rezultate popisa stanovništva iz 2013. godine. Mladen Ivanić, srpski član Predsjedništva BiH, optužio je Bakira Izetbegovića i Dragana Čovića da su mimo njegovog znanja donijeli odluku o objavljivanju rezultata popisa stanovništva u BiH, koju RS nije prihvatila. Izetbegović je odao počast srpskim žrtvama na Kazanima, a RS je odbila adaptirani SSP. Ministri spoljnih poslova više evropskih zemalja došli su u Banjaluku na samit Centralnoevropske inicijative i poslali poruku da je borba protiv terorizma, uz poštovanje evropskih vrijednosti i ljudskih prava, zajednički posao svih zemalja članica.

JUL – Učenici u Jajcu usprotivili se podjelama

Vijest koja je odjeknula regionom je da su đaci u Jajcu izašli na ulice i odbili da prihvate podjelu učenika na nacionalnoj osnovi. Na komemoraciji u Srebrenici na vječni počinak ispraćeno je 127 žrtava. Milorad Dodik, predsjednik RS, najavio je da će 25. septembra biti održan referendum o Danu Republike nakon što je Ustavni sud BiH 9. januar proglasio neustavnim. Hamdo Tinjak, šef pregovaračkog tima BiH, i Lars Gunar Vigemark, potpisali su adaptirani SSP nakon što je njemački ministar poljoprivrede Kristijan Šmit obećao pomoć bh. poljoprivrednicima. Bh. vlasti usaglasile su pismo namjere s MMF-om, a Narodna skupština RS najavila da će do kraja godine objaviti vlastite rezultate o popisu stanovništva.

AVGUST – Preminuo osnivač i direktor “Nezavisnih novina”

Za “Nezavisne novine” 2016. godina neće ostati u lijepom pamćenju. Najtužnija vijest za nas bila je smrt osnivača i direktora “Nezavisnih novina” Željka Kopanje, koji nas je prerano napustio 8. avgusta. Brojni uglednici odali su počast doajenu bh. novinarstva, koji je ostavio neizbrisiv trag. Ambasadori zemalja članica Savjeta za implementaciju mira, uz izdvojeno mišljenje Rusije, usaglasili su izjavu kojom su osudili referendum o Danu RS. Buru je izazvala najava Udruženja vojnih veterana “Zelene beretke” da će od Oružanih snaga BiH tražiti bojevu municiju radi održavanja “najveće vojne vježbe” pod nazivom “Sloboda za sve”. Usaglašen je mehanizam koordinacije, što je bio ključni uslov za dobijanje upitnika Evropske unije.

SEPTEMBAR – Građani RS podržali 9. januar

Na referendumu 25. septembra više od 99 odsto građana RS izjasnilo se da želi da 9. januar ostane da se slavi kao Dan Republike. Tog mjeseca počela je i kampanja za lokalne izbore u BiH, na kojima se za naklonost građana borilo oko 23.000 kandidata za gradonačelnička, načelnička i odbornička mjesta u lokalnim zajednicama. U Moskvi su se susreli Milorad Dodik, predsjednik RS, i Vladimir Putin, predsjednik Ruske Federacije, i razgovarali o ekonomskoj saradnji. Autoput “9. januar” na dionici između Dervente i Doboja pušten je u saobraćaj, a poseban gost je bio Aleksandar Vučić, predsjednik Vlade Srbije. Savjet EU dao je zeleno svjetlo za kandidaturu BiH za članstvo u EU i najavio slanje upitnika.

OKTOBAR – Održani lokalni izbori

Na lokalnim izborima u BiH ubjedljivu pobjedu odnijeli su kandidati SNSD-a i SDA, dok je Savez za promjene pretrpio težak poraz, zbog čega je Mladen Bosić, predsjednik SDS-a, podnio ostavku, a umjesto njega na čelo stranke izabran Vukota Govedarica. U načelničke i gradonačelničke fotelje sjeli su, između ostalih, Igor Radojičić, Fuad Kasumović, Mladen Grujičić; a posebnu buru izazvala je činjenica da je u Velikoj Kladuši pobjedu odnio Fikret Abdić, pravosnažni osuđenik za ratne zločine. U Mostaru izbori nisu ponovo održani, a u Stocu su prekinuti. Ustavni sud BiH ukinuo je 9. januar kao Dan Republike, a RS je odbila da ovu odluku sprovede. Jedna od lijepih vijesti tog mjeseca bilo je donošenje radnog stola Ive Andrića, proslavljenog bh. nobelovca, iz njegove radne kancelarije u zgradi bivše ambasade Kraljevine Jugoslavije u Berlinu.

NOVEMBAR – Pojeftinili lijekovi, hapšenja u Orašju

Lijekovi u BiH su, više na pritisak međunarodnih institucija nego na inicijativu domaćih političara, konačno pojeftinili, pa građani ubuduće više neće morati da plaćaju najskuplje lijekove u Evropi. Odnosi Hrvatske i BiH krenuli su silaznom putanjom nakon što je SIPA u Orašju uhapsila više pripadnika Hrvatskog vijeća odbrane za zločine nad Srbima u ratu, a Dragan Čović, predsjednik HDZ BiH, poručio je da je to pokušaj kvarenja odnosa između srpskog i hrvatskog naroda. Iako izbori u SAD nisu bili na vrhu liste događaja u BiH, izbor Donalda Trampa za predsjednika mnogi su doživjeli kao moguću promjenu kursa te zemlje prema BiH.

DECEMBAR – Džonatan Mur ličnost godine

Džonatan Mur, šef Misije OEBS-a u BiH, izabran je za ličnost 2016. godine, na manifestaciji “Ličnost godine”, koja je po 14. put održana u organizaciji “Nezavisnih novina”. Muru je ta čast pripala zbog mnogo zasluga tokom godine, od kojih je jedna podrška đacima u Jajcu da se izbore protiv nametnutih etničkih podjela. Među brojnim visokim priznanjima, posebno ističemo priznanje učiteljici Saneli Ljumanović i učenicima odjeljenja II2 Osnovne škole “Osman Nakaš” u Sarajevu jer su naučili znakovni jezik kako bi njihov drug Zejd Ćoralić, koji ima problema sa sluhom, mogao biti dio nastave. U decembru je Ustavni sud BiH poništio i referendum o Danu Republike, što je Milorad Dodik, predsjednik RS, ocijenio kao udar na demokratiju. Poseban događaj bila je i predaja upitnika za članstvo u EU, koji je iz Brisela donio Johanes Han, evropski komesar za proširenje. Zbog odbijanja izmjena Zakona o akcizama, ugrožen je aranžman BiH s MMF-om.
Nezavisne novine

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *