10 najprodavanijih knjiga u istoriji

October 28, 2015, 2:09 pm

Ako ste mislili da se „Hari Poter” ili “Sumrak” nalaze na njoj, razmislite ponovo, nisu čak ni blizu.

A Tale of Two Cities (Priča o dva grada – Charles Dickens)

Ovaj roman se pojavio 1859, a njegova radnja smještena je u Londonu prije i za vrojeme francuske revolucije. Sa preko 200 miliona prodatih primjeraka, svrstava se u najprodavanije knjige svih vremena.

Lord of the Rings ( Gospodar prstenova – J.R.R.Tolkien)

Hronološki predstavlja nastavak “Hobita”, koji prvobitno nosi naziv “Rat za prsten”, ali je objavljenja kao “Gospodar prstenova”.

Ovo je knjiga epske fantastike koju je napisao Džon Tolkin. Iako je čuvena trilogija “Gospodar prstenova” podjeljen u šest dijelova, na kraju radi lakšeg distribuiranja biva objavljena u tri dijela „Družina prstena“, „Dve kule“ i  „Povratak kralja“.

Po njima je i snimljen film, koji je u bioskopima širom svijeta doživeo nevjerovatan uspjeh.

Hobit (J.R.R. Tolkien)

“Hobit” prethodi romanu “Gospodar prstenova”. Prvobitno je bio napisan kao dječija knjiga, koja je imala elemente mitologije iz “Silmariliona”, koja je kasnije poslužila da poveže “Hobita” sa “Gospodarom prstenova”.

Radnja romana se odigrava u Trećem dobu (Tolkinovo računanje vremena), nakon te radnje zbirka priče “Silmarilion”, a prije “Gospodara prstenova” i govori o hobitu Bilbu Baginsu i njegovim saputnicima do Samotne planine, sukobu sa zmajem Smaugom i njihovom povratku kući.

Dream of red chamber ( San u crvenom Paviljonu – Cao Xeuqin)

“San u crvenom paviljonu” je kineski roman iz 18. vijeka. Autor je Cao Sjuećin i pripada skupini četiri velika kineska romana.

On je ovaj roman objavio anonimno, ali je kasnije utvrđeno da ga je on napisao.

Za svoj roman “Kamen” ispisao je 80 poglavlja, ali nakon njegove smrti dodato je još 40 i naziv je promijenjen u “San u crvenom paviljonu”. Roman ima 30 glavnih i preko 400 sporednih likova, uglavnom ženskih.

And then there were none ( 10 malih crnaca – Agatha Christie)

Deset ljudi, dolazi iz različitih društvenih slojeva, međusobno se ne poznaju i, iako djeluje da nisu ni u kakvoj vezi, bivaju dovedeni na izmišljeni “Nigger Island”, inspirisan ostrvom Burgom.

Kada su stigli na ostrvo, njihovi domaćini su bili odsutni, pa su bili prepušteni slugama, inače supružnicima Tomasu i Etel Rodžers.

Kada je svako od njih ušao u sobu, tamo je zatekao čudni deo slagalice, te uokvirenu dečiju brojalicu „Deset malih crnaca“.

The Lion, The Witsh, The Wadrobe (Lav, veštica i orman – C. S. Lewis)

Ovo je roman za djecu napisan 1950, a radnja romana se odvija 1940. Ovo je druga, a ujedno i najpoznatija knjiga iz serijala “Ljetopisi Narnije”. Luis je ovaj roman posvetio kumčetu Lusi Barfild.

She: A history of adventure (Ona: Historija avanture – H. Rider Haggard)

U časopisu The Graphic je prvi put objavljen u nastavcima. Odmah nakon objavljivanja je stekao veliku popularnost. Zaplet u prvom licu opisuje putovanje Horace-a Holly-ja injegovog štićenika Leo-a Vincey-a u izgubljeno kraljevstvo u unutrašnjosti Afrike.

Tamo su pronašli rasu, kojom je vladala bijela kraljica Ayesha poznata i kao “Ona” ili “Ona koja se mora slušati”.

Little prince ( Mali princ – Antoan de Sent Egziperi)

Sent Egziperi ju je napisao dok je bio u SAD-u. “Mali princ” je preveden na preko 180 svjetskih jezika i prodat u preko 80 miliona primeraka širom sveta.

The Da Vinci Code ( Da Vinčijev kod – Dan Brown)

U djelima Leonarda da Vinčija su skrivene misteriozne šifre. Istina koja je skrivana vjekovima, napokon je razotkrivena. Zavjera stara vše od 2000 godina, doživeće svoj vrhunac. U trileru Da Vinčijev kod, Den Braun kombinuje istorijske momente  (Da Vinči, Templari, sveti Gral) sa fikcijom.

The Catcher in the rye (Lovac u žitu – J. D. Salinger)

“Lovac u žitu” ili “Lovac” u raži je roman iz 1951. Knjiga je postala poznata zbog tema koje su obuhvatale tinejdžersku zbunjenost, bunt, otuđenost i bila je namenjena odraslima.

Protagonista i antiheroj, Holden Kofild, postao je ikona tinejdž bunta. Prevedena je na mnoge svjetske jezike, a iz godine u godinu se proda preko 250 000 primjeraka.

(NN, Interfon)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *