Zbog čega je propala još jedna godina na evropskom putu BiH

December 28, 2020, 7:56 pm

Putu BiH ka EU su mnogo više od korone štetu nanijele afere u pravosuđu, jer se brže od korone širila slika o dubinski korumpiranom aparatu, a EU je izuzetno osjetljiva upravo na ta pitanja.

Ocijenio je ovo za Srpskainfo diplomata Slobodan Šoja, analizirajući godinu na izmaku kada je u pitanju Bosna i Hercegovina i njen put ka tome da dobije status kandidata Evropske unije.

Njegov opšti utisak je da je godina na izmaku vjerovatno jedna od najtežih po pitanju približavanja Bosne i Hercegovine Evropskoj uniji.

– Osim tradicionalnih subjektivnih prepreka koje su vezane za našu hroničnu nesposobnost da vidljivo damo do znanja da smo napredovali bilo je i objektivnih otežavajućih okolnosti. Najveći udarac došao je početkom februara kad je Evropska komisija pod francuskim uticajem predstavila novu metodu politike proširenja, odnosno metodologiju pristupnih pregovara s balkanskim zemljama – smatra Šoja.

Upozorenja

Dodaje da će zemlje koje budu ozbiljno radile biti nagrađene, ali da mi nećemo biti u tom krugu.

FOTO: SLOBODAN ŠOJA/USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: SLOBODAN ŠOJA/USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

Slobodan Šoja– Nas zapravo treba ozbiljno zabrinuti činjenica da nas Evropska komisija upozorava, izričitije nego ranije, da će neminovno doći do sankcionisanja manjkavih ili presporih reformi. Druga otežavajuća stvar na duže staze je činjenica da se povećava mali, ali vrlo snažan i istrajan, krug važnih evropskih zemalja koje su potpuno nezainteresovane prema politici proširenja na Balkan. Ne bi me čudilo da će se ovaj broj, umjesto da se smanjuje, u budućnosti samo povećati i time faktički zapečatiti našu evropsku perspektivu – kaže Šoja.

Afere

Dodaje da je očigledno da je i korona bila otežavajuća okolnost, ali je nerealno i nemudro kriviti koronu za bilo šta jer je svaka zemlja na svijetu pod istim udarom.

– Nama su mnogo više od korone štetu nanijele afere u pravosuđu. Brže nego korona širila se slika o jednom dubinski korumpiranom aparatu, a EU je izuzetno osjetljiva upravo na ta pitanja. Ono što se kod nas često zaboravlja napomenuti je savjestan rad profesionalaca, koji godinama čine koliko mogu. Mislim prije svega na Direkciju za evropske integracije, koja se nalazi u procjepu između EU i naših vlasti. Moramo imati puno razumijevanja i saosjećanje za ovu Direkciju, jer ono što oni urade za mjesec dana političari pokvare u jednom satu. Dok profesionalci rade tehnički dio posla, profesionalne svađalice koje vrijeme provode u praznim, vještačkim i vješto režiranim svađama neprestano kompromituju situaciju u zemlji, sliku države i naš evropski i jedini put – kaže Šoja.

Dodaje da bi volio kad bi EU imala više razumijevanja za našu nemoć da promijenimo one koji nas niti mogu niti žele uvesti u EU.

– Potpuno sam svjestan da Evropa objektivno nema za to niti jedan razlog i mi možemo samo zbog toga žaliti – reko je on, dodavši da je tapkanje u mjestu naša sudbina.

Kuzmanović: Korona ubrzala propast

Ništa optimističniji nije ni politički analitičar Darko Kuzmanović. On podsjeća da je Evropska komisija u maju ove godine definisala 14 prioriteta podijeljenih u četiri područja – Demokratija i funkcionisanje institucija, Osnovna prava, Vladavina prava i Reforma javne uprave.

FOTO: BNTV/SCREENSHOT
FOTO: BNTV/SCREENSHOT

– Međutim, imajući u vidu trenutnu postavku sistema i karakter pojedinaca koji vode ovu zemlju, realizaciju zacrtanih ciljeva je prosto nemoguće očekivati, naročito ako imamo u vidu pandemiju korona virusa koja je usporila sve ekonomske i društvene tokove. Ne treba gajiti neku iluziju ili pokušati tražiti opravdanje da je korona virus usporio put BiH u EU, jer i da nije bilo korone po pitanju evropskog puta bismo svakako tapkali u mjestu – uvjeren je Kuzmanović.

 

Dodaje da je, s druge strane, korona nešto i ubrzala, a to je ekonomska propast zemlje, koja bi inače došla kroz period od tri do pet godina.

– Što opet, s druge strane, i nije loše budući da će sasvim sigurno doći do revolta naroda i političkih promjena u bliskoj budućnosti. Što se tiče EU, treba postaviti pitanje da li mi istinski želimo u EU ili su to samo puke izjave političara, koje kao i uvijek ostaju mrtvo slovo na papiru. Situacija je tu poprilično jasna i jednostavna. Naši političari su naučili na totalnu samovolju i nikako ne bi željeli da iznad sebe imaju autoritet koji bi mogao određivati pravila njihovog ponašanja, a Brisel bi taj autoritet itekako bio – rekao je Kuzmanović.

Tegeltija optimističan

On zaključuje da narednoj godini možemo očekivati da BiH u ekonomskom, političkom i pravnom smislu još više potone i na taj način se još više udalji od EU.

Inače, u okviru 14 prioriteta Evropske komisije za BiH, u posljednje vreme Brisel najviše insistira na usvajanju tri zakona – o sukobu interesa, o javnim nabavkama i zakona o VSTS, koji bi zapravo trebalo da bude nova reforma pravosuđa u BiH. Predsjedavajući Savjeta ministara BiH Zoran Tegeltija, na konferenciji za novinare nakon prve godine mandata, rekao je da je dogovor daleko samo o zakonu o VSTS, jer tu postoje suprotstavljeni stavovi strana u BiH, dok je za druga dva zakona najavio da bi mogli da budu usvojeni.

Tegeltija tvrdi da je BiH mnogo napredovala upravo na evropskom planu i da sada ključni evropski komesari više ne govore o uslovima koje treba da ispunimo, nego o datumu u 2021. kada bi BiH trebalo da dobije status kandidata za članstvo.

Marić: Čemu aplauzi?

Politička analitičarka Ivana Marić kaže da BiH više nema gdje da se udaljava od Evropske unije, jer skoro da se nismo ni pomjerili svih ovih godina tokom kojih “idemo” ka EU.

FOTO: N1/SCREENSHOT
FOTO: N1/SCREENSHOT

– Ništa ne rade, ali ono što iznanađuje jeste da EU stalno čestita na nečemu. Kada saberete sve te čestitke na trudu, na naporu, vi biste rekli da smo mi na vratima EU, a onda vidite da nismo. Da ujedno EU pokušava tim bodrenjem, kao da tim lažima pomaže u smislu, čestitamo, bravo, možete vi to, a u suštini, nismo nigdje došli. Političarima je bitno da ovaj put za EU što duže traje, jer nemaju alternativu i ne smiju reći da im EU nije cilj. Njima nije cilj da uđu u EU, da ne bi i oni završili kao Sander. To je jasno, to oni govore svojim delima, i jedni način da se mi iole pomaknemo s mjesta jeste da međunarodna zajednica vrši pritisak preko novca, da MMF uslovljava konkretnim mjerama, a ne da im aplaudiraju što su uopšte došli na posao – smatra ona.

Srpskainfo

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *