Vrtićki mališani iz Laktaša kroz branje trešanja grade ljubav prema biljkama i prirodi (FOTO)

May 16, 2024, 11:10 am

Eksperimentalno – edukativni centar Poljoprivrednog fakulteta u Banjaluci koji se nalazi u Aleksandrovcu kod Laktaša, pored pratične nastave za studente svoju lokaciju ustupa i onim najmlađima. Tako su mališani iz Centra za predškolsko vaspitanje i obrazovanje Laktaši, posjetili ovaj centar u kojem se u ovom periodu aktivno prati razvoj i branje trešnje. Pružena im je i priliku da nauče nešto novo o ovoj vrsti voća ali i da obave pravilno branje.

Trešnja i njen slatki ukus svakoga osvaja u ovom periodu a ovom ukusnom voću posebno se raduju najmlađi. Mimo ploda, koji im njihovi najmliji daju kao zdrav obrok, često ova mala i razigrana stvorenja, ostaju neupućeni o tome gdje nastaje trešnja te kako zapravo izgleda njeno drvo ali i koliko je zaista potrebno znanja i ljubavi da bi naraslo i podarilo nešto u čemu uživaju.

Zato su vrtićki mališani o svemu tome naučili posjetivši edukativni centar a ono što im je izazvalo radost je to što su svojim malim rukama mogli ubrati trešnje kojima su ispunili svoje male korpice.

Na kraju ove male aktivnosti pozitivan duh se mogao vidjeti na mališanima što je značajno i za pedagoge i vaspitače koji na ovaj način žele djecu povezati sa prirodom.
Pedagog Jelena Karapetrović Ćerketa navodi kako su ovakve aktivnosti uvijek interesante za vrtićke mališane te da su uživali posebno u konzumaciji trešanja.

” Danas je djeci poslata poruka da je bitno da konzumiraju voće i povrće i da je to bitno za njihovo zdravlje. Mi i u sklopu naše vrtića, djeci dajemo voćne obroke. Zato i mislimo da su ove aktivnosti bitne za mališane i mi nastojimo da ih na taj način bolje povežemo sa prirodom. Oni su već iznijeli svoje utiske i radosni su posjetom ovom centru. Oni vole ovakve aktivnosti koji su jedan mali izlet za njih ”,rekla je Karapetrović Ćerketa.

Za eksperimentalno-edukativni centar koji ima za osnovu da prati i primjenjuje sve principe i načine u poljoprivredi i da na takav način gradi nove inženjere poljoprivrede osnova je i da znanja prenese i na druge građane poručuje profesor sa Poljoprivrednog fakulteta u Banjaluci Boris Pašalić. Zato i kroz berbu trešanja, kako navodi, žele da u djeci probude ljubav i želju za cijene postojanje voća i povrća.

”Danas smo sa djecom brali trešnje a pogledali smo i borovnice ali i ostalo što nam je dostupno i što je u fazi sazrijevanja i branja a uz put smo pričali i o drugim voćnim vrstama. Mi ovakvu aktivnost sprovodimo kako bi javnost bolje upoznali o tome šta radimo. Stoji otvoren poziv i za ostale koji su zainteresovani da mogu doći ovdje u centar i naučiti nešto. Mi ćemo u narednom periodu imati i branje kruške ali i šljive krajem septembra i početkom oktobra. Važno je da javnosti prikažemo šta radimo i kakvi se novi načini i principi primjenjuju u voćarstvu ali i ostalim granama poljoprivrede”,rekao je Pašalić.

 

Navodi i da im je cilj im i da djeca od malih nogu nauče da poljoprivreda nije samo izvor teškoća i nehigijenskih uslova te da u poljoprivredu mogu izgraditi svoju budućnost od koje će hraniti društvo.

” Poljoprivreda je jedno časno zanimanje od kojeg može lijepo da se živi ali je važno da djecu od malih nogu učimo da je to tako i da ih opredjeljujemo prema toj djelatnosti. Poljoprivreda je važna i zbog proizvodnje hrane i trudimo se da proizvodimo dovoljne količine hrane. Ovo je jedna u nizu manifestacija i ovdje pored djece iz osnovnih i srednjih škola dolaze i poljoprivrednici iz Srpske, BiH i zemalja regiona i u interesu nam je da prenosimo na druge interesovanje da se bave poljoprivredom ”,rekao je Pašalić.

Eksperimentalno-edukativni centar, prostire se na oko 50 hektara gdje se na velikim površinama organizuje ratarska, dok se na pet hektara obavlja voćarska i vinogradarska proizvodnja.

TV K3

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *